HDP heyeti Cizre'ye giremedi

HDP heyeti Cizre'ye giremedi

HDP heyeti, çatışmaların ve sokağa çıkma yasağının 7 gündür sürdüğü Şırnak'ın Cizre ilçesine halen giremedi. Yolculuk dün başlamıştı ancak heyetin önü 3 kez kesildi. Geceyi İdil'de geçiren HDP heyeti, bu sabah İdil çıkışında durduruldu. Yaşanan kısa süreli arbedenin ardından HDP Eş başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP'li vekillerden oluşan heyet, yürüyüşüne dağ yolundan devam etti. Bir süre yürüyüşe devam eden heyetin önü tekrar kesildi. Uzun süren bekleyişin ardından HDP heyeti kendilerine izin verilmeyince İdil'e geri döndü.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ali Haydar Konca, Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu HDP heyetinin, Şırnak'ın, sokağa çıkma yasağı ilan edilen ilçesi Cizre'ye gitmeye çalışma çabası bugün de devam etti.


Güvenlik güçleri, sabah saat 04.00'da Cizre'ye gitmek isteyen heyete yine izin vermedi. Dün geceyi Şırnak'ın İdil İlçesi'nde geçiren AB Bakanı ve Başmüzakereci Ali Haydar Konca, Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan, Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, milletvekilleri, Cizre'de durumun kötüye gitmesi üzerine sabah saat 04.00 sıralarında konvoy halinde Cizre'ye gitmek üzere araç konvoyu ile yola çıktı.HDP konvoyunun önü, İdil İlçesi'nin çıkışında polis ve jandarma tarafından kesildi. Şırnak Valiliği'nin kararı gerekçe gösterilerek heyete izin verilmeyeceği ifade edildi. Bunun üzerine HDP konvoyu, başka yollardan Cizre'ye ulaşmak için İdil İlçe Merkezi'ne dönerken, heyetin gidebileceği bütün yolların polis ve askerler tarafından kapatıldığı görüldü.


İdil İlçe merkezine gelen ve durum değerlendirmesi yapan HDP heyeti, 2 bakan, eş genel başkan ve milletvekilleriyle sadece yeniden Cizre'ye gitmek için İdil çıkışına geldi. İdil çıkışında araçlarından inen HDP'liler, yürüyerek asfalt yoldan Cizre'ye gitmek üzere yola koyuldu. Yaklaşık 500 metrelik mesafe yürüyen heyetin önü polis tarafından kesilince, HDP'liler ile polis arasında itiş-kakış yaşandı.


HDP'liler ana yoldan çıkarak dağlık yoldan Cizre'ye doğru yürümeye devam etti. Yaklaşık dağlık alanda 1 kilometre yürüyen HDP heyetinin önü bu kez dağlık alanda onlarca çevik kuvvet polisi tarafından kesildi. Burada da HDP'li vekiller ve polis arasında itiş-kakış yaşanırken polislerin bazı HDP'li vekilleri kalkanlarla ittikleri görüldü.


Yaşanan gerginlik üzerine HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, emniyet yetkilileriyle görüşürken HDP'li vekil, bakan ve basın mensuplarının dağlık alandaki bekleyişi sürüyor. Demirtaş ve HDP'li vekiller Cizre'ye gitmekte kararlı olduklarını belirtirken güvenlik güçlerinin Ankara'dan gelecek yanıtı bekledikleri ifade ediliyor.


HDP'li Güven: Cizre'de dün 8 kişi öldü


Sokağa çıkma yasağının 7 günden bu yana devam ettiği Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde dün akşam da şiddetli çatışmalar çıktı ve sabaha kadar patlama sesleri duyuldu. HDP Şanlıurfa Milletvekili Leyla Güven, 6 gündür ilçede olduğunu belirterek dün gece ve Cudi mahallelerinde çıkan olaylarda 1'i çocuk 8 kişinin öldüğünü ileri sürdü.


Ahmet Davutoğlu sert çıktı: 'Burası Suriye değil'


Leyla Zana: 'Ölümler durmazsa ölüm orucuna başlayacağım'


"Cizre, bir yönüyle Gazze, bir yönüyle kerbela"


Cizre'ye gitmek üzere İdil'den dağ yolundan yürüyüşe devam eden HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yollar kesildiği için İdil'den Cizre'ye dağ yollarından geçmeye çalışırken, şunları söyledi. "Bizim barış yürüyüşünü yapıyor olmamızın nedeni, Cizre'de çatışma ortamına huzursuzluğa son verecek bir girişimde bulunabilecek ve oradaki sivil halkı bir nebze de olsun günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir huzura kavuşturmaktır. Bunu bir kez daha ben dikkate alınmasını bekliyorum. Bir defa Cumhurbaşkanı bu konuda yanılıyor, yada yanıltılıyor. Cizre'de günün belirli günlerinde değil, 8 gündür kesintisiz bir şekilde, 24 saat sokağa çıkma yasağı var. İnsanlar cenazelerini buzlarla soğutabiliyor, çünkü defin yasak. Su bitmiş, yiyecek ekmekleri yok, yaralılar var ambulans almıyor, 8 gündür büyük bir abluka var. Bir yönüyle Gazze bir yönüyle Kerbela'ya benzetiyoruz. Bu nedenle bu ablukanın, hukuk dışı uygulamanın son bulmasını istiyoruz. Sokağa çıkma yasağı kaldırılsın, insanlar ihtiyaçlarını gidersin, cenazelerini defnetsinler. Şu anda cenazesi olan bebekler var. Arkadaşlarım orda sürekli bilgi veriyorlar, bebek cenazeler var, çocuk cenazeler var, defnedilemiyor. Sayın Cumhurbaşkanı'nın özellikle bu yönüne hassasiyetle vurgu yaparak bir kez daha düşünmesini rica ediyorum. Çünkü bizim yola düşüş nedenimiz katliamlara karşı karşıya kalan bir ilçeye gitmeye çalışıyoruz."İdil'de miting ve müdahale


Selahattin Demirtaş ve beraberindeki vekiller dağlık alanda polis tarafından bekletilirken İdil'de kalan HDP'li vekillerin de katılımıyla bir miting düzenlendi. Mitinge katılanlar da iki koldan Cizce'ye yürüyüşe geçti.Ancak polis yürüyüşe izin vermedi ve gruba gazlı müdahalede bulundu. Dağılan grup tekrar toplanarak yürüyüşüne devam etmeye çalışıyor. Polis zaman zaman iki koldan yürümeye çalışan gruplara müdahale etti.


Heyet İdil'e geri döndü


Cizre Karayolu'nun 5. kilometresinde çevik kuvvet barikatıyla karşılaşan Demirtaş ve beraberindeki vekiller uzun süre barikatı aşmak için bekledi. Ancak emniyet güçlerinden yürüyüşe izin çıkmadı. Önleri 3 kez kesilen ve Cizre'ye gitmelerine izin verilmeyen heyet İdil'e geri döndü. Selahattin Demirtaş, "Orada neler yaşanıyorsa, açsınlar birlikte bakalım. Biz şimdi İdil'e dönüyoruz ama bu geri dönüş değil. İdil'de Cizre kriz merkezini kuruyoruz" dedi. 


Yürüyen heyetin içinde yer alan HDP İstanbul milletvekili Garo Paylan, Twitter hesabından "Cizre yolunda dağ başında abluka altındayız" mesajını paylaştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS