hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  HDP Kayseri il binasına saldırıda karar

  HDP Kayseri il binasına saldırıda karar
  expand
  KAYNAK DHA

  Kayseri'de 15 askerin şehit düştüğü 54 askerin de yaralandığı canlı bomba saldırısının ardından, HDP il binasına yapılan saldırı ile ilgili açılan davada, tutuksuz 3 sanıktan ikisi beraat etti. 1 sanık ise 15 ay hapis cezası aldı. Mahkeme, bu hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Talas Caddesi Erciyes Üniversitesi kampüsü önünde, 17 Aralık 2016'da 1. Komando Tugayı'ndan çarşı iznine çıkan askerlerin bindiği özel halk otobüsüne düzenlenen canlı bomba saldırısında 15 asker şehit oldu, 54 asker yaralandı. Bu saldırının ardından aynı gün, Merkez Melikgazi ilçesine bağlı Cumhuriyet Mahallesi'nde bulunan HDP il binasına bir grup saldırdı.

  HDP'den CHP ile ittifak açıklaması

  HDP'li vekil Selma Irmak'a 'zorla' SEGBİS savunması

  HDP il binasına saldırı ile ilgili açılan dava, Kayseri 8. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Tutuksuz sanıklar Celal Topuz, Kamil Ulu ve Yenel Kılıçaslan duruşmaya katılmazken, müşteki sıfatı ile HDP İl Başkanı Cezvet Işık mahkeme salonunda yer aldı. Davayı HDP Van Milletvekili Lezgin Botan da takip etti. HDP İl Başkanı Işık ifadesinde, "Sanıklardan şikâyetçiyim. Partiye yapılan saldırıda sadece bu 3 sanık yoktu. Maddi zararımız vardır ve karşılanmasını talep ediyorum. Görevde ihmali bulunanlardan da şikâyetçiyim" dedi.

  Yargılama sonunda hâkim, sanıklardan Ulu ve Kılıçaslan'ın beraatine karar verdi. Diğer sanık Topuz ise 'Mala zarar vermek' suçundan 5 ay, 'Konut dokunulmazlığını ihlal'den ise 10 ay olmak üzere toplam 15 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow