HDP Mardin milletvekilleri mazbatalarını aldı

HDP Mardin milletvekilleri mazbatalarını aldı

HDP Mardin Milletvekilleri, Gülser Yıldırım, Prof. Dr. Mithat Sancar, Erol Dora, Mehmet Ali Aslan ve Enise Güneyli, adliye binasına gelerek mazbatalarını aldı.

7 Haziran'da yapılan genel seçimlerinde HDP'den Mardin milletvekili seçilen Gülser Yıldırım, Prof. Dr. Mithat Sancar, Erol Dora, Mehmet Ali Aslan ve Enise Güneyli, adliye binasına gelerek mazbatalarını Ağır Ceza Reisi Bülent Koç'tan aldı. Mazbatalarını aldıktan sonra adliye çıkışında gazetecilere konuşan HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Mardin'e yakışan bir liste ile girdikleri seçimden başarıyla çıktıklarını belirterek, şöyle dedi:


"İyi bir seçim dönemi, çok başarılı bir kampanya geçirdik. Mardin’e yakışan bir listeyle, çok renkli bir listeyle, farklılıklar içeren bir liseteyle girmiştik ve Mardin halkı bu listeyi onayladı diye kabul ediyoruz. Çok yüksek bir oran bizleri meclise gönderiyor. Bu seçim bütün zorluklara rağmen çok sakin, barışta ısrar ettiğimiz bir süreçle geçti. Bundan sonra da hep Mardin’in bu renkliliğini mecliste temsil etmek, hem de Türkiye’de ve Ortadoğu’da barışa hizmet etmek için varolacağız. Seçim öncesi verdiğimiz bütün sözleri tutmak için elimizden geleni yapacağız. Sizlerin önünde verdiğimiz bu sözler, bizim görevimizdi, kendi yükümlülüğümüzdür. Çok güzel bir grupla Mardin’den gidiyoruz. Çok mutluyum kendi adıma, böyle güzel bir örgütle çalışmış olmaktan. Koalisyon konusunda bizim bir değerlendirme yapmamız söz konusu değil. Parti kurumları zaten tartışıyor. Bunları biz de grup olarak tartışmaya devam edeceğiz. Parti tavrını yakın zamanda açıklayacaktır. Burada Kobani’de başlayan sürecin Kürtler'de yarattığı yüksek bilinç ve sahiplenme arzusu var. Şimdiye kadar Kürtler'i temsil etme iddiasıyla bir tür oyun içinde devam eden bütün kurgular çökmüştür."


Milletvekili Gülser Yıldırım da, parti olarak ilke ve projelerine paralel bir siyaset yürüttüklerini ifade ederek, "HDP şuan kendi ilkeleriyle projeleriyle ne söylemişse onun arkasında, hem pratiğiyle, hem emeğiyle halkının yanında durmuştur. O ilkelere paralel siyaset yapmıştır. Halkımıza ne söz vermişsek, hangi temeller, hangi ilkeler üzerinden siyaset yapacağımızı, bu halka söylemişsek, bunun pratiğini, bunun emeğini, bunun dürüstlüğünü ve bu halka verdiğimiz sözle beraber, bundan sonra sergileyeceğimizi, halkımıza o sözü veriyoruz" diye konuştu.


İlk mıhallemi milletvekili


Türkiye'nin ilk Mihallemi Milletvekili olan Mehmet Ali Aslan ise HDP'nin Türkiye'de yaşayan bütün halklara temsiliyet imkanı verdiğini belirterek, "HDP, Türkiye'de yaşayan bütün halkara bir temsiliyet verdi. Bu yönüyle bütün halkların kendini bulması, ifade etmesi, kendini temsil etmesi olanağı sağlanmıştır. En doğrusu ve fıtri olanı da buydu. Şimdiye kadar hep bastırıldı bu halklar. Hem tek ulus, tek dil mantığıyla yaklaşıldı. Bütün Türkiye, Mecliste de görecek ki, Türkiye'de çok dil var, çok ulus var, çok renk var" dedi.


Mazbatalarını alan HDP'li milletvekilleri, adliye binası önünde toplu olarak hatıra fotoğrafı çektirdi.


 


Mıhallemiler kimdir?


Mardin, Batman, Adana, İstanbul ve özellikle Midyat'ta yaşayan yaklaşık 600.000 nüfuslu aşiret.


MÖ 3. binyılında Arap yarımadasından Yukarı Mezopotamya'ya gelmiş olduğu sanılan ve Sami ırkından oldukları iddia edilen bir topluluktur. Kimi kaynaklarda Akad'ların torunları oldukları söylenmektedir. Lübnan, Irak ve Suriye'de 2 milyona yakın mıhallemi kabilelerine mensup insan olduğu tahmin edilmektedir. Arapçanın kıltu lehçesi olan mıhallemice konuşulan dilleridir. Kendilerine has ırki özelliklerinin bulunduğu ve kamışlı kütüphanesinde Osmanlıca soy ağaçlarının olduğu bilinmekle bugün için Mardine bağlı yaklaşık 68 mıhallemi köyünün olduğu bilinmektedir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS