HDP Meclis'i terk etti

HDP Meclis'i terk etti

HDP, TBMM’de yapılan yeni yasama yılı törenini, İstiklal Marşı okunduktan sonra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kürsüye çıkarak konuşma yapacağı sırada salonu terk etti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), yasama yılı açıldı. Meclis, 25. Dönem 2. Yasama Yılı açılışı için 1 Ekim'de toplandı. 

Meclis'teki törenler, saat 14.00'de TBMM Atatürk Anıtına çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. TBMM Genel Kurulu, 2. Yasama Yılı açılış toplantısı için saat 15.00'de bir araya geldi.

Meclis Başkanı İsmet Yılmaz, birleşimi açtıktan ve sunuş konuşmasını yaptıktan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Genel Kurul'a takdim etti. Daha sonra İstiklal Marşı okundu. Ardından ise Erdoğan, 25. Dönem 2. Yasama Yılı açış konuşmasını yapmaya başladı. 

HDP'li milletvekilleri Genel Kurul'dan çıktı

Erdoğan, Meclis Genel Kuruluna geldiği sırada AK Parti milletvekilleri tam kadro ayağa kalkarken; CHP'de ise Grup Başkanvekilleri Levent Gök, Engin Altay, Özgür Özel ile bazı milletvekilleri ayağa kalktı. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ile bazı vekiller ayağa kalkarken; HDP milletvekilleri ise Erdoğan için ayağa kalkmadı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kürsüden konuşmaya başladığı sırada da HDP'li milletvekilleri hep birlikte TBMM Genel Kurulu'ndan çıktı. 

Kılıçdaroğlu, Bahçeli, Demirtaş ve Yüksekdağ katılmadı

TBMM yasama yılı açılış törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ katılmadı.

Demirtaş: "Hepimizin Cumhurbaşkanı konuşuyor olsaydı memnuniyetle dinlerdik"

Yeni yasama yılı nedeniyle TBMM'deki törene katılmama gerekçesini açıklayan Demirtaş, "Siyasi kişilik konuşacak. Gerçekten hepimizin cumhurbaşkanı sıfatı ile bunu hak eden bir sıfat ile Genel Kurul'da konuşuyor olsaydı memnuniyetle gider kendisini dinlerdik. Bir Cumhurbaşkanına gösterilmesi gereken saygıyı da gösterirdik. Bundan hiç gocunmazdık. Hakkı olmadığı halde bir parti genel başkanı olarak genel seçim kampanyası yürüten bir siyasi de Parlamento'da açılış konuşması yapıyor diye dinleme gereği de hissetmiyorum" dedi.

 

Protestonun nedeni

Erdoğan'ın konuşması başlayınca, HDP'lilerin salonu terk etmesinin nedenini, HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ile İdris Baluken anlattı. Başkanvekilleri Cumhrubaşkanı'nı tarafsızlığını yitirdiğini söyledi. Çatışma sürecinin sorumlusunun Cumhurbaşkanı olduğunu belirtti. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS