HDP milletvekilleri Başkanlık Divanı'na yürüdü

HDP milletvekilleri Başkanlık Divanı'na yürüdü

HDP milletvekilleri Genel Kurul'da Mardin Valisi'nin randevu taleplerine cevap vermediklerini ileri sürerek kürsüye yürüdü. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ kürsüde yaptığı konuşmada, "Şu anda Valinin odasında sizin milletvekilleriniz ile Mardin Valisi görüşüyor, ayıptır ayıp" dedi.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, TBMM Genel Kurulunda söz alarak, valilerin, milletvekillerine yönelik tutumunu eleştirdi.

Sokağa çıkma yasaklarına karşı vatandaşların ve HDP'nin büyük mücadele verdiğini söyleyen Baluken, yaptıkları çalışmalara yönelik idari, mülki ve adli amirlerin, muhatap almama şeklinde itibarsızlaştırma kampanyasıyla karşı karşıya olduklarını ileri sürdü.

Baluken, "Atanmış bir vali, seçilmiş milletvekilini muhatap almama terbiyesizliğini ve basiretsizliğini gösteriyor. Konuştuğumuz bu dakika itibarıyla da Mardin Valisi aynı basiretsiz ve terbiyesiz tutumu sergilemeye devam ediyor. 2 gündür Mardin'de olan milletvekillerimiz Ali Atalan, Mizgin Irgat ve Berdan Öztürk, Mardin Valisi ile görüşme talebinde bulunmalarına rağmen kendilerine, bu saate kadar, herhangi bir randevu verilmemiştir" diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı ise valilere yönelik öneri ve şikayetlerin dile getirilebileceğini ifade ederek, "Ancak bırakın valiyi, her sıradan insanın dahi itibarına ilişkin bu parlamentoda konuşulurken dikkat etmek bizim boynumuzun borcudur" dedi.

"Vali görevden alınmalı"

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise Bostancı'nın, "hükümet üyesi gibi topa girmesini, valilere arka çıkmasını anlamanın mümkün olmadığını" söyledi.

Altay, "81 vali şunu bilecek, devletin valisidir, despota şefi değillerdir. Ankara Valisi, Grup Başkanvekilimiz Özgür Özel'in telefonuna çıkmamıştır. Bu parlamentoya saygısızlık, terbiyesizliktir. Mardin'de 3
milletvekiliyle görüşmeyen vali olmaz, o valinin derhal görevden alınması lazım. Ankara Valisi de Özel'in telefonuna dönecek, özür dileyecek. Bu ayıp hepimize yapılıyor. TBMM, önce kendi itibarını korumak zorundadır" diye konuştu.

"Bu şekilde mi sağlanır?"

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, tüm atanmışların, her milletvekiline hizmet noktasında yardımcı olması, en üst düzeyde ilgiyi göstermesi gerektiğini kaydetti.

Söylenenlerin boyutunu, doğruluğunu bilmeden kesin karar vermenin doğru olmadığını belirten Aydın, bir atanmışın, hiçbir milletvekiline böyle davranamayacağını vurguladı.

HDP'li Baluken, Aydın'ın oturuma ara vererek, Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak'ın, milletvekilleriyle neden görüşmediğinin öğrenilmesini istedi.

Başkanlık Divanı önüne gittiler

Aydın'ın, ara vermek zorunda olmadığını dile getirmesi üzerine Baluken ve diğer HDP'li milletvekilleri Başkanlık Divanı'nın önüne gitti. Aydın, divanın önünde bulunan milletvekillerine, "Milletvekillerinin itibarı bu şekilde mi sağlanır?" diye seslendi.

 

"Ayıptır..."

Tartışmanın ardından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ kürsüye çıkarak, eleştirilere yanıt verdi.

Parlamentoda sağlıklı bir çalışma ortamı oluşması için herkesin elinden geleni yaptığını belirten Bozdağ, Genel Kurulda yapılan konuşmaların bilgiye ve gerçeğe dayanmasının son derece önemli olduğunu ifade etti.

Genel Kurul'da Mardin Valisi Koçak'ın linç edilmek üzere olduğunu belirten Bozdağ, konuşmalar üzerine Koçak ile görüştüğünü söyledi. Koçak'ın toplantıda olduğu için HDP'li milletvekillerine hemen cevap veremediğini belirten Bozdağ, "Şu anda da Vali, odasında sizin milletvekillerinizle görüşüyor. Ayıptır. Burada yargısız infaz yapıyorsunuz, fevkalade büyük yanlış yapıyorsunuz" dedi.

Bozdağ, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesi olayında bile hakikatin ortaya çıkmasından korkulduğunu, olay yerini inceleyenlere saldırıldığını söyledi. Bozdağ, gerçeğin ortaya çıkmasından kimsenin korkmaması gerektiğini vurgulayarak, "Olay üzerine hükümetimiz kararlılıkla gidecek. Terörle
mücadele kararlılıkla devam edecektir" dedi.

Baluken cevap verdi

Baluken, sataşma gerekçesiyle Bakan Bozdağ'a yanıt verdi. Bozdağ'ın açıklamasının gerçeğe tekabül eden yanının bulunmadığını savunan Baluken, bir toplantının bir ay sürüp sürmeyeceğini sorarak, Mardin, Şırnak, İstanbul valilerinin, telefonda bile toplantı gerekçesini sunduğunu belirtti.

Baluken, TBMM Başkanvekili Pervin Buldan'ın 3 gün önce İstanbul Valisi ile telefonla görüşmek istediğini, ancak hala aranmadığını savundu.

Bozdağ'ın, Elçi'nin öldürülmesi hakkındaki soruşturmayla ilgili verdiği bilgilerin hepsinin yanlış olduğunu ileri süren Baluken, "Olay yerinde delilleri karartan sizsiniz. Hiçbir güvenlik önlemi almadan delilleri karartan sizsiniz" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS