HDP'den Cizre açıklaması: "Yaralılar hastaneye kaldırıldı"

HDP'den Cizre açıklaması: "Yaralılar hastaneye kaldırıldı"

Selahattin Demmirtaş'ın Cizre'de yaralıları almaya giden aralarında HDP'li bir vekilin de bulunduğu gruba ateş açıldığını açıklamasının ardından HDP'li vekillerden oluşan bir heyet İçişleri Bakanlığı'na gitti. HDP'den yapılan açıklamada yaralıların hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ile HDP milletvekilleri Osman Baydemir, Ayşe Acar Başaran, Dengir Mir Mehmet Fırat, Hüda Kaya ve İbrahim Ayhan'dan oluşan heyet, bugün Cizre'de yaşanan olayla ilgili olarak görüşmek üzere İçişleri Bakanlığı'na gitti.


Demirtaş: 'HDP milletvekilinin de olduğu heyete ateş açıldı'


Heyet İçişleri Bakan Yardımcısı Sebahattin Öztürk ile görüştü. HDP'den yapılan açıklamada; görüşmede İçişleri Bakanı Yardımcısı Öztürk HDP heyetine, aralarında HDP milletvekili Faysal Sarıyıldız, Cizre Belediye Eşbaşkanı Kadir Konuk ve 3'ü yaralı olduğu belirtilen 7 kişinin bulunduğu grubun oldukları yerlerden alınması ve güvenli bir yere nakilleri konusunda bir saat içinde gerekli girişimlerin yapılacağı güvencesini verildiği belirtildi.


HDP Heyeti'nin gelişmeleri takip ettiği ve sorunun çözülünceye kadar Bakanlıktaki bekleyişlerini sürdüreceklerini açıkladılar.


Yaralılar hastaneye kaldırıldı


HDP'den görüşmeye ilişkin yapılan yazılı açıklamada;  "Bugün Cizre'de yaşananlara ilişkin olarak İçişleri Bakanlığı'nda görüşmeler yapan heyetimizin verdiği bilgiye göre aralarında milletvekilimiz Sayın Faysal Sarıyıldız ve Cizre Belediye Eşbaşkanı Sayın Kadir Konuk'un da bulunduğu grup Cizre Belediyesi'ne intikal etmiş, yaralılar hastaneye kaldırılmıştır. Bununla birlikte heyetimiz, intikal esnasında ambulansa ateş açıldığı ve bunun sonucu olarak yaralanmalar olduğu bilgisini vermiştir. Ayrıca hastaneye kaldırılan yaralılar hastane girişinde darp edilmiştir ve ağır hakaretlere maruz kalmışlardır. Heyetimiz durumu değerlendirmeye devam etmektedir" denildi.  


HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, sokağa çıkma yasağının sürdüğü Cizre'de yaralıları almaya giden Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın da aralarında bulunduğu gruba ateş açıldığını, canlarını zor kurtardıklarını, 10 yaralıyla birlikte bir evin bodrum katında yardım beklediklerini söylemişti.


Meclis'te Cizre gerginliği


TBMM Genel Kurulu'nda, CHP ve HDP grupları, Cizre'de HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın da bulunduğu gruba ateş açıldığı iddialarına ilişkin hükümetin bilgi vermesini talep etti.


Genel Kurul, Meclis Başkanvekili Pervin Buldan başkanlığında toplandı. Gündem dışı konuşmaların ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, devletin terör örgütüyle etkin mücadelesinden yana olduklarını ancak Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunun da unutulmaması ve terörle mücadelede buna dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.


Cizre'de "ateş altında kaldıkları" iddia edilen Sarıyıldız'ın da içinde bulunduğu grubun durumuyla ilgili bilgi verilmesi talebinde bulunan Altay,"Ben hükümetin, Cizre'de olanlarla ilgili bilgi vermeden parlamento çalışmalarının durdurulması gerektiğini düşünüyorum. Ülkenin bir yerinde milletvekiline ateş açıldığı söyleniyor, bu parlamento burada iş ve işlem yapacak. Böyle şey olmaz. Böyle demokrasi de olmaz" diye konuştu. Birleşime bir saat ara verilmesini ve ardından hükümetten bir yetkilinin parlamentoya konuyla ilgili bilgi sunmasını isteyen Altay, gerekirsekapalı oturum da yapılabileceğini ifade etti.


AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ise Meclis'in gündemine hakim olduğunu ve birleşime ara verilmesine gerek duyulmadığını söyledi."Hiçbir vekilimizin, hiçbir vatandaşımızın saçına, kılına zarar gelsin istemeyiz. Bu konuda hemfikiriz" ifadesini kullanan Turan, İçişleri BakanYardımcısı'ndan konuyla ilgili bilgi aldığını ve durumun anlatıldığından farklı boyutta olduğunu ifade ettiğini aktardı.


Turan, "Terör faaliyetlerinin en yoğun olduğu evlerden birinde buna benzer çatışmalar olduğunu ifade ettiler. Vekilimizle görüştüklerini, sorunolmadığını da ifade ettiler. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi verecekler zaten. Dolayısıyla 'Meclis'i kapatalım' söyleminin iyi niyetten yoksun olduğunu ifade ediyorum. Kurtuluş Savaşı'nda bile çalışan bu Meclis'in, gündemine devam etmesi lazım" dedi.
Konuya hükümetin hakim olduğunu ve kimseye zarar gelmeden bu işin çözülmesinin istendiğini belirten Turan, "Eğer niyetleri samimiyse yardımcı olsunlar" değerlendirmesinde bulundu.
HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel ise Sarıyıldız ve beraberindekilerin durumunun vahim olduğunu öne sürerek, "devletin Cizre'de şuanda suç işlediğini" iddia etti. Demirel, İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın Meclis'e gelerek milletvekillerine bilgi vermesi gerektiğini kaydetti.CHP Grup Başkanvekili Levent Gök de bu durumun görmezden gelinemeyeceğini dile getirdi.


TBMM Başkanvekili Buldan, Sarıyıldız'ın, kendisine "Cizre'de durumun çok ciddi olduğunu ve sivillerin ve seçilmiş kişilerin üzerine ateş açıldığını" anlattığını iddia etti.


Buldan, hükümet yetkililerinden birinin, Meclis'e gelip bilgi vermesi yönündeki talebe katıldığını belirterek, bu nedenle birleşime bir saat araverdiğini açıkladı. Buldan konuşurken ayağa kalkan AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, "Bunu yapamazsınız" diyerek tepki gösterdi.Oturuma ara verilmesinin ardından, CHP ve HDP'li milletvekilleri ile AK Parti milletvekilleri arasında tartışma yaşandı.


Bu sırada HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım ile AK Parti Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara arasındaki tartışma büyüdü. Yıldırım, kavgayı önlemeye çalışan AK Parti Malatya Milletvekili Nurettin Yaşar'ı itti. AK Parti Grup Başkanvekili Turan ise yanına gelen Levent Gök'e "Teröristleri kaçırmaya çalışıyorlar. Buna alet olmayın" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS