HDP'den Meclis Başkanı'nın mektubuna cevap

HDP'den Meclis Başkanı'nın mektubuna cevap

HDP'den Anayasa çalışmalarıyla ilgili Meclis Başkanı'nın mektubuna yanıt geldi. HDP, ''Anayasa çalışmaları hiçbir vesayet olmadan dört partinin katılımı ile devam etmelidir'' dedi.

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ bir mektup yazarak, Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın Anayasa çalışmalarına tekrar başlama çağrısına yanıt verdi. Mektupta şu ifadeler yer aldı:


Anayasa çalışmaları hiç bir vesayet altına alınmadan Meclis'te grubu bulunan dört siyasi partinin de katılımıyla devam etmelidir. Partimiz, Türkiye'nin çoğulcu, demokratik yeni anayasaya olan ihtiyacının farkında olarak hareket edilmesinin gereğine inanmaktadır. Gerek ortamın daha özgürlükçü bir anayasa tartışması yapılmasına uygun hale getirilmesi, gerekse anayasanın içeriğiyle ilgili her türlü dayatmadan uzak durulması, toplumsal barış ve siyasetin uzlaşmaya dayanarak sorunları çözebilmesi için olmazsa olmazlardır. Toplumun özgür şartlarda tartışmaya katılması ve Meclis'in merkezi rol üstlenmesi anayasa yapım süreci için önemli etkenlerdir. Meclis ve Meclis Başkanı bu süreçte etkin ve temsili siyasi rolüne uygun hareket etmelidir, yönlendirici inisiyatifini güçlendirmelidir. Halkın ve bizlerin beklentisi bu yöndedir.Bu görüşlerimizi dikkate alacak bir çalışmaya destek vermekten geri durmayacağımızı sizinle ve kamuoyuyla paylaşır, bilginize arz ederiz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS