HDP'den 'vekiller kaçtı' iddiasına ilişkin açıklama

HDP'den 'vekiller kaçtı' iddiasına ilişkin açıklama

Bazı basın organlarında HDP milletvekilleri Tuğba Hezer ve Faysal Sarıyıldız'ın haklarında hazırlanan fezlekeler nedeniyle yurt dışına kaçtıkları iddia edilince HDP'den açıklama geldi. Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, "Arkadaşlarımız resmi olarak yurt dışı etkinliklere katılmaları için görevlendirilmiştir" dedi. İddiayı gündeme getiren internet haber sitesi Rudaw'dan da haberle ilgili özür geldi.

HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer'in haklarında hazırlanan fezlekeler nedeniyle yurt dışına "kaçtığı" iddialarına ilişkin, "Arkadaşlarımız resmi olarak yurt dışı etkinliklere katılmaları için görevlendirilmiştir" dedi.

Bazı basın organlarında Sarıyıldız ve Hezer'in haklarında hazırlanan fezlekeler nedeniyle yurt dışına "kaçtığı" iddialarının yer alması üzerine HDP Şırnak Milletvekili Sarıyıldız, Twitter hesabından yurt dışında olduğunu belirterek, "Sizin dahi Cizre vahşetinde anlatmaktan imtina ettiğiniz hakikati dünyaya anlatmak için yurt dışındayım" mesajını paylaştı.

"Parti görevlendirdi"

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, Sarıyıldız ve Hezer'in diğer milletvekilleri ile birlikte yurt dışında çeşitli temaslarda bulunduklarını söyledi. Bilgen, "Diğer arkadaşlar temasları bittiği için döndüler. Arkadaşlarımız resmi olarak yurt dışı etkinliklere katılmaları için görevlendirilmiştir. O etkinliklere katılıyorlar" diye konuştu.

“2 HDP’li Türkiye’ye terketti!” başlıklı sözkonusu haberde, milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ile Tuğba Hezer Öztürk’ün, dokunulmazlık dosyaları nedeniyle Avrupa’ya çıktıkları ve geri dönmeyecekleri belirtilmiştir.

Rudaw özür diledi

İddiayı gündeme getiren Mesut Barzani'ye yakın bir site olan Rudaw'dan da haberle ilgili özür geldi.

Açıklamada, "HDP yetkilileri, Ankara ofisimize, sözkonusu milletvekillerinin parti çalışmaları için görevli olarak Avrupa’ya gittiklerini aktarmıştır. Bundan dolayı Rûdaw Medya Grubu olarak HDP’den ve her iki saygıdeğer milletvekilinden özür dileriz" denildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS