HDP'li Besime Konca serbest bırakıldı

HDP'li Besime Konca serbest bırakıldı

HDP'li Besime Konca serbest bırakıldı

Ankara'da gözaltına alınan HDP Siirt milletvekili Besime Konca Batman'da tutuklama talebiyle mahkemeye sevkedilmesinin ardından adli kontrol ve yurtdışı çıkış yasağı koşuluyla serbest bırakıldı. Soruşturmalar kapsamında HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel de gözaltına alınmıştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ankara Emniyet Müdürlüğü, Batman ve Diyarbakır Cumhuriyet Savcılıklarınca yürütülen soruşturmalar kapsamında, HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel ile HDP Siirt Milletvekili Besime Konca dün gece saatlerinde gözaltına alınmıştı. Konca, adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı koşuluyla serbest bırakıldı.

Nedeni PKK'lı cenazesinde yaptığı konuşma

HDP Siirt Milletkvekili Besime Konca, Batman Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Diyarbakır merkez Sur ilçesindeki oparasyonlarda ölü ele geçirilen terör örgütü PKK'nın sözde Sur sorumlusu 'Çiyager' kod adlı Cihat Türkan'ın Batman'da 16 Mart 2016 tarihindeki cenaze törenine katılarak yaptığı konuşmadan dolayı açtığı soruşturma kapsamında dün gece Ankara'da gözaltına alındı. Dün gece uçak ile Batman'a getirilen HDP'li Konca'nın ifadesi Batman Cumhuriyet Başsavcısı Şenol Taşkale tarafından alındı. Savcılık sorgusundan sonra Konca, tutuklanma istemiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

Meclis Başkanı Kahraman o fotoğrafların kaldırılmasını istedi

Ayhan Bilgen'den 'Geldik, yoktunuz' tepkisi

Polisler arasında Sulh Ceza Hakimliği'ne götürülen HDP'li Konca 'Zafer' işareti yaparak, "Serkeftin (Başarılar), mutlaka kazanacağız. Diktatöryalizm demokrasiden korkmasın. Sonuna kadar demokrasi için direneceğiz. Serkeftina gele Kürdistane (Başarılar Kündistan halkına), hemu gelena spas (Bütün halklara teşekkürler)" dedi. Sulh Ceza Hakimliğinde sorgusu tamamlanan HDP Milletvekili Konca adli kontrol şartı ve yurt dışına çıkış yasağı koşulu ile serbest bırakıldı.

8 vekil için zorla getirme kararı çıkmıştı

Aralarında Çağlar ve Konca'nın da bulunduğu HDP’li 8 milletvekili için çıkarılan zorla getirme kararı, vekillerin oturduğu illerdeki emniyet müdürlüğüne gönderildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi, KCK ana davasında yargılanan ancak milletvekili seçildikleri için dava dosyaları ayrılan HDP'li 8 milletvekili hakkında verdiği zorla getirme kararını bir önceki duruşmada kaldırmıştı. Bugün görülen davada mahkeme, HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, Osman Baydemir, Ahmet Yıldırım, Besime Konca, Alican Önlü, Dirayet Taşdemir, Nadir Yıldırım ve tutuklu Selma Irmak için zorla getirme kararı verdi.

Mahkeme, zorla getirme kararı yazılarını milletvekillerinin oturduğu illerdeki emniyet müdürlüklerine gönderdi. Mahkeme 8 milletvekili için verdiği zorla getirme kararının gerekçesinde, milletvekillerinin usule uygun şekilde yapılan tebligata rağmen duruşmalara gelmemesi ve verilen süreye rağmen savunmalarını yapmaması olarak gösterdi.