hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  HDP'li Ertuğrul Kürkçü hakkında 23 yıl hapis istemiyle dava açıldı

  HDPli Ertuğrul Kürkçü hakkında 23 yıl hapis istemiyle dava açıldı
  expand
  KAYNAK DHA

  Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma sonucunda, HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü hakkında 'terör örgütüne üye olmak', 'terör örgütü propagandası yapmak' ve 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama' suçlamasıyla 23 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ertuğrul Kürkçü'nün, Demokratik Toplum Kongresi'nde yaptığı bir konuşma ve bir basın açıklamasındaki sözleri nedeniyle başlatılan soruşturma tamamlandı. Savcının hazırladığı iddianamede, Ertuğrul Kürkçü'nün 2015 ve 2016 yıllarında yaptığı iki ayrı konuşmadan dolayı 'terör örgütüne üye olmak', 'terör örgütü propagandası yapmak' ve 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama' iddialarıyla 23 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Diyarbakır 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede Kürkçü hakkında belirtilen suçlarla ilgili 2 fezleke düzenlendiği, anlatılan eylemlerine ilişkin yasama dokunulmazlığının kaldırılarak soruşturma başlatıldığı ifade edildi.

  HDP'li Baydemir'den Erdoğan'a çağrı: Demirtaş'tan özür dile

  Ertuğrul Kürkçü'nün PKK/KCK terör örgütünün alt bileşeni sayılan Demokratik Toplum Kongresinde 27 Aralık 2015 tarihinde yaptığı konuşmaların suç teşkil ettiği belirtilen iddianamede, PKK terör örgütü ve eylemlerinin ayrıntılı olarak açıklaması yapıldı. Sözde öz yönetim ilanlarının ardından meydana gelen terör olaylarına dikkat çekilen iddianamede, bölgede yaşanan olaylarla ilgili Demokratik Toplum Kongresi binasında bir basın toplantısı düzenlendiği ifade edildi. Ertuğrul Kürkçü'nün basın toplantısı sırasında, 'Öz yönetim hakkının doğal ve meşru bir hak olduğunu' söylediği belirtilen iddianamede, 26-27 Aralık 2015 tarihinde Demokratik Toplum Kongresi tarafından olağanüstü kongre toplantısı yapılacağı, bu toplantıda Demokratik özerklik- Öz yönetim inşası ile ilgili kararlar alınarak, bu kararların hayata geçirileceğinin kararlaştırıldığı kaydedildi. Terör örgütü elebaşı Öcalan'ın 'dört ayaklı paradigmam' dediği fikir sisteminin üçüncü ayağını teşkil eden DTK’nın hedefinin demokratik özerklik sistemini hayata geçirmek olduğu belirtilen iddianamede, bir siyasi partinin milletvekili olan şüphelinin siyasi faaliyet görünümü altında gerçekleştirdiği eylemlerinin salt siyasi faaliyet kapsamında görülemeyeceği ifade edildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Son dakika... HDP'li 2 ismin milletvekilliği düşürüldü

  İddianamede, eylemlerin bir bütün halinde silahlı terör örgütünün hiyerarşik yapısına dahil 'terör örgütü üyesi olma' suçunu oluşturacağı kaydedildi. Şüphelinin Demokratik Toplum Kongresi Olağanüstü Genel Kurul toplantısında, yaptığı konuşmalarda kazılan hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması, bombalı tuzaklamaların imha edilerek sokakların ve mahallelerin güvenli hale getirilmesi yönünde operasyonel çalışma yapan güvenlik güçlerini ve Türkiye Cumhuriyeti devletini işgalci olarak nitelendirdiği iddianamede yer aldı. İddianamede, Kürkçü'nün bu eylemleri gerçekleştiren terör örgütü mensuplarının taleplerinin kendi talepleri olduğunu ve onların sözcüleri olduklarını beyan ederek halkı direnişe çağırdığını kaydetti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İddianamede Kürkçü hakkındaki 2'nci fezlekeye de yer veren savcı, Sur ilçesinde bölücü terör örgütü mensuplarına yönelik operasyonların sürdüğü sıralarda, operasyonları protesto etmek amacıyla 27 Şubat 2016 günü Koşuyolu Parkı'nda bir basın açıklaması yapan Kürkçü'nün konuşmasının, bir bütün halinde terör yöntemlerini kullanmaya özendirici ve terörizmi yüceltici nitelikte olduğunu vurguladı.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow