HDP'li Sırrı Süreyya Önder, Yalçın Akdoğan'a seslendi

HDP'li Sırrı Süreyya Önder, Yalçın Akdoğan'a seslendi

HDP'li Sırrı Süreyya Önder, Yalçın Akdoğan'a seslendi

HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Çözüm Süreci'ne ilişkin, "Biz hükümetle İzleme Heyeti konusunda mutabık kaldık. Sayın Davutoğlu, Sayın Akdoğan meydanlarda 'Çözüm Süreci bizim sahiplendiğimiz bir süreçtir' diyeceğine şu cümleyi söyleyecekler, çok basit. Diyecekler ki 'Söz verdiğimiz ve mutabık kaldığımız İzleme Heyeti'ni şu gün, şu tarihte İmralı'ya gönderiyoruz'. Bu kadar basit" değerlendirmesinde bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Önder, DİSK'e bağlı Genel İş Sendikasını ziyareti öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Çözüm Süreci'nin akıbetine ilişkin soruya karşılık Önder, hükümetin süreci demagojiye boğduğunu savunarak şöyle dedi:

"Biz hükümetle İzleme Heyeti konusunda mutabık kaldık. Hükümetin sözcüsü de bunu, Cumhurbaşkanı'nın tüm itibarsızlaştırma çabasına rağmen teyit etti. Sayın Davutoğlu, Sayın Akdoğan meydanlarda 'Çözüm Süreci bizim sahiplendiğimiz bir süreçtir' diyeceğine şu cümleyi söyleyecekler, çok basit. Bu halkı aldatmaya, milletin adalet duygusuyla, vicdanıyla oynamaya gerek yok. Diyecekler ki 'Mutabık kaldığımız İzleme Heyeti'ni şu gün gönderiyoruz. Bu kadar basit. Hiç demagojiye gerek yok. Mutabık kalmışız arkadaş. Kapalı kapılar arkasında da değil. Çıkmış sizin hükümet sözcüsü de Cumhurbaşkanı'na 'Haksızsın, biz söz verdik' demiş. Bunun gereğini yapsınlar. Daha çıkıp orada burada 'Biz sürece sahip çıkacağız, şöyle edeceğiz, o kan bizim kanımız, bu kan ötekinin kanı'. Bunlara gerek yok. Gayet basit. Bir daha söylüyorum, 'Söz verdiğimiz ve mutabık kaldığımız İzleme Heyeti'ni şu gün, şu tarihte İmralı'ya gönderiyoruz'. Bu kadar basit."

Sırrı Süreyya Önder: "Cumhurbaşkan'ı seçimi etkiliyor"

Sırrı Süreyya Önder: "İmralı'ya yeni masa yapıldı ama..."

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı bir televizyon programında HDP'nin oylarının seçim barajının altında bulunduğu yönünde açıklama yaptığı hatırlatılarak bu konudaki görüşü sorulan Önder, Davutoğlu'nun bu konuda temennisini dile getirdiğini belirtti. Önder, "Bu duaya amin diyecek hiç kimse yok, gerçek de böyle değil" dedi.