HDP'nin davetine Noam Chomsky'den yanıt

HDP'nin davetine Noam Chomsky'den yanıt

HDP'nin davetine Noam Chomsky'den yanıt

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın Güneydoğu'daki gelişmeleri takip etmesi amacıyla bölgeye davet ettiği Amerikalı dilbilimci Noam Chomsky, "Şu an için koşullar bu ziyareti imkansız kılmakta. Lakin gelişmeleri yakından takip etmekteyim ve burada yapılabilecek her şeyi yapıyorum" cevabını verdi.

Güneydoğu'da devam eden sokağa çıkma yasakları ve hak ihlalleri iddialarıyla ilgili olarak Barış İçin Akademisyenler inisiyatifinin hazırladığı bildiriye imza atan Noam Chomsky, HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın bölgeye gelmesi için yaptığı daveti koşullar el vermediği için reddetti.

HDP Genel Merkezi'nden verilen bilgiye göre Noam Chomsky, HDP Milletvekili Sarıyıldız'ın davetine gönderdiği yanıtta, "Sevgili Sarıyıldız, Türkiye'nin Güneydoğusu'na nazik davetiniz için çok teşekkür ederim. Bir ihtimal bildiğiniz üzere, bölgedeki sert ve yer yer çok vahşileşebilen baskıyı gözlemlemek amacıyla birkaç defa orada bulundum. Ziyaretimi yinelemem için yaptığınız davet için müteşekkirim, fakat korkarım ki şu an için koşullar bu ziyareti imkƒnsız kılmakta. Lakin gelişmeleri yakından takip etmekteyim ve burada yapılabilecek her şeyi yapıyorum. Umut ediyorum ki, şu anki çok tehlikeli gidişat bir an önce ve daha fazla zarara sebep olmadan tersine çevrilebilsin" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8'inci Büyükelçiler Konferansı'nda Güneydoğu'da hak ihlalleri yaşandığıyla ilgili imza kampanyası düzenleyen Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifinini eleştirmişti. Erdoğan, aralarında yazar Noam Chomsky'nin de olduğu bildiriye imza atan yabancı akademisyenleri de gerçekleri kendi gözleriyle görmeleri için Türkiye'ye devam etmişti. Chomsky, bir internet sitesine verdiği demeçte Cumhurbaşkanı'nın davetini de reddetmişti.