HDP'nin İzmir mitingine soruşturma

HDP'nin İzmir mitingine soruşturma

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Eş Başkanı Cavit Uğur, 23 Mayıs'ta Alsancak Gündoğdu Meydanı'nda düzenledikleri mitingin "izinsiz" olduğu gerekçesiyle, savcılık tarafından soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Uğur, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 7 Haziran Milletvekili Genel Seçimleri öncesi sürdürdükleri seçim propagandası kapsamında 23 Mayıs'ta Alsancak Gündoğdu Meydanı'nda HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da katıldığı "HDP İzmir Mitingi"ni düzenlediklerini hatırlattı.


Konuya ilişkin bugün İzmir Emniyet Müdürlüğüne çağrıldıklarını aktaran Uğur, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın mitinge ilişkin 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nda yer alan "yabancıların toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde topluluğa hitap etmeleri için, toplantının yapıldığı yerin en büyük mülki idare amirine 48 saat önceden bildirimde bulunulması gerekir" maddesi gereği soruşturma başlattığının kendilerine aktarıldığını söyledi.


SGK'dan prim açıklaması


Soruşturmanın "mitingin bütününün kanun dışı olduğu" iddiasıyla açıldığını ifade eden Uğur, "Konuyla ilgili ifade vermedik, savcılıkta ifade vereceğimizi söyledik. Yasada böyle bir düzenleme olmakla beraber, mitingi 'kanunsuz' diye nitelemek zorlama bir yorum. Mitingin bir bölümüyle ilgili olarak 'eksik bir bildirim' söz konusu" dedi.


Demirtaş: 'Oraya asker değil, siyasetçi gönderelim'


Uğur, konuyla ilgili olarak savcıya vermek üzere savunma hazırlayacaklarını sözlerine ekledi.


Expo'da iskele çöktü: 4 yaralı

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS