Hem soru hem de Diyanet'in yanıtı tepki topladı

Hem soru hem de Diyanet'in yanıtı tepki topladı

Hem soru hem de Diyanet'in yanıtı tepki topladı

Diyanet İşleri Başkanlığı adına fetva veren kurum olarak bilinen Din İşleri Yüksek Kurulu Dini Bilgilendirme Platformu'na gelen soru ve yanıt büyük tepki topladı. Platform, “Öz kızını öperken şehvet duymanın nikaha etkisi olur mu?” şeklinde bir soruyu önce resmi internet sitesinden yanıtladı, daha sonra sosyal medyadaki tepkilerin ardından kaldırdı. Diyanet İşleri Başkanlığı resmi internet sitesinden bir açıklama yaparak, sorulan sorunun itibarsızlaştırma amacı taşıdığını belirtti ve cevabın da tahrif edildiğini açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Dini Bilgilendirme Platformu'nun internet sitesine gelen bir soru ve verilen yanıt büyük tepki topladı. Daha önce "nişanlı çiftler el ele tutuşamaz" uyarısıyla eleştirilen Din İşleri Yüksek Kurulu Dini Bilgilendirme Platformu bu kez de “Öz kızını öperken şehvet duymanın nikaha etkisi olur mu?” şeklindeki soruyu yatıladı.

Tepkilerin ardından https://fetva.diyanet.gov.tr sitesinden bu soruya verilen yanıt kaldırıldı. Şu anda içinde “şehvet” sözünün geçtiği hiçbir yanıt sitede görüntülenemiyor. Ancak Google’ın önbelleği kullanılarak Diyanet sitesinde verilen yanıt hala görülebiliyor.
Buna göre Diyanet’in soruyla ilgili fetvası şöyle:

“Babanın kendi öz kızını öperken şehvet duyması durumunda nikahının ne olacağı konusunda görüş ayrılığı vardır. Bazı mezheplere göre, babanın şehvetle kızını öpmesi ya da şehvetle ona sarılmasının nikaha bir etkisi yoktur (bkz. İbn Rüşd, Bidayetü’l-Müctehid, Mısır 1975, II, 33; İbn Kudame, el-Muğni, VII, 486; İbn Cüzey, el-Kavaninü’l-Fıkhiyye, 138). Hanefilere göre ise; babanın, kızını şehvetle öpmesi, kızına şehvetle sarılması durumunda, kızın annesi bu babaya haram olur. Ancak bu tür sonuç doğuracak tutmanın, teni tenine değerek olması, ya da altının sıcaklığını iletecek kadar ince bir örtüden olması gerekir. Kalın elbisesinden tutarak, ya da vücuduna bakıp düşünerek şehvet duymak, bu tür bir haramlık oluşturmaz. Ayrıca kızın, 9 yaşından büyük olması gerekir. Şehvet duymanın işareti, erkeğin organında bir uyanma, uyanıksa uyanışının artması, kadının da kalbinin heyecanla çarpmasıdır (Merğinani, el-Hidaye, I, 192; Mevsıli, el-İhtiyar, III, 109).”

Sosyal medyada gelen tepkilerde, Diyanet’in soruyu soran kişi hakkında suç duyurusunda bulunmak yerine bu cevabı vermesi eleştirildi.

Diyanet'ten açıklama

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Diyanet konun sosyal medyada gündeme gelmesinin ardından şu açıklamayı yaptı;

Bugün bazı internet sitelerinde Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı Dini Bilgilendirme Platformu’na dayandırılarak verilen ifadeler ve bu çerçevede metinde yer alan akıl ve ahlaktan yoksun görüşler Din İşleri Yüksek Kurulumuza ve Başkanlığımıza isnat edilemez.
 
Elektronik ortamda türlü hile ve desiselerle, çeşitli kelime oyunlarıyla, kendisini vatandaş yerine koyarak platforma soru sorup aldığı cevapları da tahrif ederek, bunu Başkanlığımızı itibarsızlaştırmanın bir yöntemi olarak kullanmak hiçbir akıl ve vicdan tarafından kabul edilemez.
 
Bazı medya kuruluşları tarafından bu tür sapkın, çarpık yorum ve değerlendirmelerin bütün bir topluma Başkanlığımızın görüşü olarak takdim edilmesi hiçbir ahlaki temelle ve duyarlılıkla ilişkilendirilemez.
 
Söz konusu haberle ilgili olarak tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.