HES kodu alma ne işe yarıyor, SMS'le Hayat Eve Sığar kodu nasıl alınır?

HES kodu alma ne işe yarıyor, SMS'le Hayat Eve Sığar kodu nasıl alınır?

HES kodu alma ne işe yarıyor, SMS'le Hayat Eve Sığar kodu nasıl alınır?

HES kodu alma işlemleri toplu ulaşım ile şehirler arası seyahat edecek kişiler tarafından sıklıkla gerçekleştiriliyor. Geçtiğimiz dönemlerde başlatılan uygulama kapsamında kodu olan kişilerin irtibat halinde olduğu kişilere daha kolay ulaşılabiliyor. Peki, HES kodu nasıl alınır ve uygulamayı indirmek zorunlu mu?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

HES kodu almak isteyen kişiler seyahat kodu ile şehirler arası toplu ulaşımda seyahatlerini gerçekleştirebiliyorlar. Bu kodu almak için yapılması gereken iki alternatif seçenek mümkün. Peki, kod nasıl alınıyor ve ne işe yarıyor?

HES KODU NEDİR, NE İŞE YARAR?

Mobil uygulama üzerinden alınacak kod ile seyahat edilebilecek. Seyahatlerde sağlık kontrolleri ise firma çalışanları tarafından gerçekleştirilecek. Sonradan bir yolcuya virüs bulaştığı tespit edilirse yolculuk esnasında bu kod sayesinde temas ettiği kişilerin takibi yapılabilecek.

Yani kişilerin bu kodla birlikte kimlerle temas içerisinde oldukları bilinecek.

HES KODU NASIL ALINIR?

HES kodu 2 farklı şekilde alınabiliyor. İlk olarak Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden “HES kodu işlemleri” bölümüne girilebilir ardından da “HES kodu oluştur” bölümüne tıklanarak kod alınabilir.

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI NASIL İNDİRİLİR?

Bir diğer seçenek ise cep telefonundan HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi gün sayısı olarak yazılmalı ve 2023’e SMS atılmalı.

Bunun ardından vatandaşlar kendilerine verilen kodla birlikte seyahat edebilecekler.


Zorunlu HES kodu nasıl alınır? Sağlık Bakanlığı HES kodu nedir, ne işe yarar?