Son Dakika

HES kodu nedir? Hes Kodu almak istiyorum! HES kodu neden gerekli? HES kodu neye yarar?

HES kodu nedir? Hes Kodu almak istiyorum! HES kodu neden gerekli? HES kodu neye yarar?

HES kodu nedir? Hes Kodu almak istiyorum! HES kodu neden gerekli? HES kodu neye yarar?

HES kodu pandemi süresince birçok insan tarafından araştırılmaktadır. HES kodu Hayat Eve Sığar uygulamasıyla birlikte gündelik hayatımıza girmiştir. Birçok insan HES kodunun ne işe yaradığını, neden gerekli olduğunu araştırmaktadır. Kamu kurumlarında da HES kodu sahibi olarak işlem yapılmaya başlandı. Hes kodunun nasıl alındığı araştırılıyor. Artık birçok işlem HES uygulamasıyla yapılıyor.

Kamu kurumlarında HES'li dönem 23 Eylül'de başladı. Kamu kurumlarında artık işlem yapmak için herkesin HES kodu alması gerekiyor. İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeyle tüm kamu kurum ve kuruluşlarında HES kodu zorunlu hale getirildi. Peki ama HES kodu nasıl alınır? 

HES kodu nasıl alınır?

SMS ve Hayat Eve Sığar uygulamasından HES kodu alma işleminin nasıl gerçekleştiği merak ediliyor. Birçok insan HES kodunun nasıl alındığı araştırıyor. İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeyle İstanbul'da bugünden itibaren tüm kamu kurum ve kuruluşlarında HES kodu zorunlu hale getirildi. İşlemler HES uygulamasıyla yapılmaktadır. Vatandaşlar HES kodu sorgulandıktan sonra binaya giriş yapabiliyor. HES kodu, Hayat Eve Sığar mobil uygulaması üzerinden HES kodu işlemleri bölümüne girilerek veya sms ile de bu kod alınabiliyor. 

HES kodu almak için;

1- "Hayat Eve Sığar" uygulaması üzerinden, "HES Kodu İşlemleri" bölümüne girilir.

2- SMS yöntemi ile HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. 

Örnek; HES 12345678901 1234 17.

3- e-Devlet sistemi üzerinden de HES kodunuzu alabilirsiniz.