Ramazan ne zaman başlıyor? 2019 oruç başlama tarihi

Ramazan ne zaman başlıyor? 2019 oruç başlama tarihi

Ramazan Ayı yaklaştıkça Türkiye ve İslam Dünyası’nın genelinde hazırlıklar hız kazandı. Mahyalara “Hoş geldin ya Şehri Ramazan!” yazılacağı gün iple çekiliyor. Peki, 11 ayın sultanı oruç ayı ne zaman? Oruç hangi gün başlayacak? İşte, Diyanet takvimi 2019 Ramazan başlangıcı tarihi…

Ramazan Ayı heyecanı şimdiden İslam Dünyası’nda hissedilmeye başlandı. Şimdiden “Hoş geldin ya Şehri Ramazan!” mahyaları hazırlanmaya başladı. Oruçların tutulacağı ellerin semaya yönelip hatimlerin indirileceği içinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ni bulunduran Ramazan başlangıcı merakla bekleniyor. Peki, 11 ayın sultanı Ramazan ne zaman? 2019 oruç başlangıcı hangi gün? İşte merak edilen soruların cevabı…

RAMAZAN AYI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Ramazan Ayı bilindiği üzere Hicri takvimde 9. aydır. Hicri takvimle Miladi takvim arasındaki gün farkı nedeniyle Ramazan her yıl 10 gün geri gelmektedir. Bu nedenle her miladi yılda Ramazan Ayı başlangıcı bir önceki yıldan farklı bir tarihe denk gelmektedir. 2018 Ramazan başlangıcı 16 Mayıs olarak Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tespit edilmişti. Bu yıl ise daha önce de bahsettiğimiz neden ötürü Ramazan Ayı geçen yıldan 10 gün geride yani 6 Mayıs’ta başlayacak.

2019 Ramazan başlangıcı: 6 Mayıs Pazartesi

2019 ORUÇ BAŞLANGICI

Ramazan Ayı’nın yaklaşmasıyla birlikte İslam Dünyası’nda “Oruç ne zaman başlıyor?” sorusunun cevabı merakla araştırılıyor. Ramazan Ayı boyunca inanlar oruç tutup ibadet edecek. Oruç tutacaklar genellikle tüm planlarını oruca göre yapıyor. Bu nedenle oruç başlangıcı oldukça önemli… Diyanet İşleri Başkanlığı dini günler takvimine göre Ramazan 2019 yılında 6 Mayıs’ta başlıyor. Yani 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece sahura kalkılıp ilk oruç 6 Mayıs Pazartesi günü tutulacak.

KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Bin aydan daha hayırlı olarak kabul edilen Kadir Gecesi, Ramazan Ayı içerisinde en çok önem verilen zamanların arasında ilk sırada yer alıyor. Kur’an-ı Kerim’in nazil olmaya başladığı gece olarak kabul edilen Kadir Gecesi İslam Dünyası’nda genellikle 26 Ramazan’ı 27 Ramazan’a bağlayan gece idrak ediliyor. Bu yıl ise Kadir Gecesi 31 Mayıs’ı 1 Haziran’a bağlayacak gece idrak edilecek.

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Ramazan Bayramı, Hicri takvimde Ramazan Ayı’nın hemen ardından başlayan Şevval Ayı’nın ilk üç günü İslam Dünyası’nda kutlanır. Bu yıl 4, 5 ve 6 Haziran tarihinde kutlanacak.

RAMAZAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN?

Ramazan Bayramı esasen Ramazan Ayı’nın bitimi ile Ramazan’ı takip eden Şevval Ayı’nın ilk üç gününde kutlanır. Bu yıl Ramazan Ayı 3 Haziran’da bitmektedir. Ramazan Bayramı ise 4 Haziran günü başlayacaktır.

Cumhurbaşkanlığı kararı ile Ramazan Bayramı tatili 9 güne çıkartıldı. Kamu kurum ve kuruluşlarındaki bütün çalışanlar, Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla 3 Haziran 2019 Pazartesi günü yarım gün ve 7 Haziran 2019 Cuma günü tam gün idari izinli sayılacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS