HSYK, Hanefi Avcı'nın şikayetçi olduğu savcı Adnan Çimen'i meslekten attı

HSYK, Hanefi Avcı'nın şikayetçi olduğu savcı Adnan Çimen'i meslekten attı

HSYK, Hanefi Avcı'nın şikayetçi olduğu savcı Adnan Çimen'i meslekten attı

HSYK 2. Dairesi, Savcı Adnan Çimen'i meslekten ihraç ederek, hakkında kovuşturma izni verdi. Hanefi Avcı'nın Devrimci Karargah davası çerçevesinde hakkında suç duyurusunda bulunduğu Çimen, savcılıktan "mesleğin şeref ve onurunu bozacak nitelikte davrandığı" kararıyla atıldı. Çimen Selam ve Tevhid Soruşturmasının da savcısıydı. HSYK, attığı tweet'ler nedeniyle hakkında soruşturma açılan Şanlıurfa Hakimi Kemal Karanfil'i de geçici olarak görevden uzaklaştırdı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), savcı Adnan Çimen'i meslekten ihraç ederek, hakkında kovuşturma izni verdi. Kurul, Şanlıurfa Hakimi Kemal Karanfil'i de geçici olarak görevden uzaklaştırdı.

Hanefi Avcı'nın başvurusuyla

HSYK 2. Dairesi, daha önce açığa aldığı savcı Adnan Çimen hakkındaki dosyayı görüştü. Daire, eski emniyet müdürü Hanefi Avcı'nın, "Devrimci karargah terör örgütü" soruşturmasında yasa dışı dinlenildiği gerekçesiyle yaptığı suç duyurusu kapsamında yürütülen soruşturmadaki hukuksuzlukları nedeniyle Çimen'in ihracına karar verdi.

HSYK'dan dinleme iddialarıyla ilgili savcılara inceleme

İhraç kararı, Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun 69. Maddesi'nin son fıkrasına göre alındı. Kanun'un 69. Maddesi, "Disiplin cezasının uygulanmasını gerektiren fiil suç teşkil etmese ve hükümlülüğü gerektirmese bile mesleğin şeref ve onurunu ve memuriyet nüfuz ve itibarını bozacak nitelikte görüldüğü takdirde de meslekten çıkarma cezası verilir" hükmünü içeriyor.

Adnan Çimen hakkında ayrıca kovuşturma izni verildi.

Çimen için kovuşturma izni verilen "Selam Tevhid'de kumpas" davasında, sanıklara "siyasal ve askeri casusluk", "silahlı terör örgütü kurma ve üye olma" ve "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlamaları yöneltiliyor.

HSYK 17-25 Aralık savcıları hakkında karar verdi

Havalimanında pasaportuna el konulmuştu

Savcı Çimen daha önce HSYK tarafından geçici tedbir olarak görevden uzaklaştırılmış ve hakkında Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yurt dışına çıkış yasağı konulmuştu. O yasağın konulduğu gün Almanya'ya gitmek için Atatürk Havalimanına giden Çimen'in pasaportuna el konularak, yurt dışına gitmesine izin verilmemişti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Zekeriya Öz böyle gitmiş

Hangi soruşturmalara bakıyordu

17-25 Aralık soruşturması sonrasında, görev yaptığı İstanbul Adliyesi’nden Büyükçekmece Adliyesi’ne gönderilen Savcı Adnan Çimen, kapanan Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde özel yetkili savcı olarak görev yapıyordu. Savcı Çimen, Selam-Tevhid örgütü soruşturması, KCK soruşturmaları gibi bir dizi soruşturmanın savcılığını yaptı. Savcı Adnan Çimen 7 Şubat 2012'de yaşanan MİT soruşturması krizi sonrasında özel yetkileri alınarak memur suçlarına savcı olmuştu.

Celal Kara hakkında iddianame hazırladı

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tweet atan hakime uzaklaştırma

Bu arada, HSYK 2. Dairesi, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından attığı tweet'ler nedeniyle hakkında soruşturma açılan Şanlıurfa Hakimi Kemal Karanfil'i de tedbiren görevden uzaklaştırdı.

Karanfil, "Hakkında soruşturma yapılan hakim ve savcının göreve devamının, yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceğine kanaat getirilirse, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca geçici bir tedbir olarak görevden uzaklaştırılmasına karar verilebileceği" hükmünü içeren Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun 77. Maddesi gereğince görevden uzaklaştırıldı.