Hücrede okuduğu kitaplar kamu güvenliğini tehdit edebilirmiş

Hücrede okuduğu kitaplar kamu güvenliğini tehdit edebilirmiş

Grup Yorum'a yönelik DHKP-C operasyonu adı altında yapılan polis baskınının ardından tutuklanan ve cezaevinde tek kişilik hücrede tutulan İngiltere vatandaşı Steve Kaczynski’ye gönderilen kitaplara, “Demokratik düzeni yıkmaya teşebbüs etmiş örgütleri yüceltici, suçu özendiren ifadeler içerdiği ve bölücü örgüt propagandası yaptığı için” yasak konuldu.

Bianet'ten Ayça Söylemez'in haberine göre, Maltepe’de tutuklu bulunan İngiltere vatandaşı Steve Kaczynski’ye gönderilen kitaplar, cezaevi idaresince “kamu güvenliğini tehdit ettiği” gerekçesiyle kendisine verilmedi. Avukat Aycan Çiçek, gönderilen dört kitabın hakkında hiçbir yasaklama veya toplatma kararı olmadığını belirtti.


Maltepe 3. Nolu L Tipi Kapalı Hapishanesi Eğitim Kurulu Başkanlığı’nın verdiği yasak kararına İstanbul Anadolu 2. İnfaz Hakimliği’nde itiraz edildi. Ancak mahkeme de kitapların “demokratik düzenini yıkmaya teşebbüs etmiş kişi ve örgütleri yüceltici, suçu özendiren, teşvik eden ifadeler içerdiği ve bölücü örgüt propagandası yapar mahiyette olduğuna” dair kararı onayladı ve itirazı reddetti.


Grup Yorum'un Ankara konserine yasak kararı da kaldırıldı


“Cezanın amacına aykırı”


Maltepe 3. Nolu L Tipi Kapalı Hapishanesi Eğitim Kurulu Başkanlığı 27 Mayıs’ta verdiği kararla, Kaczynski’ye gönderilen kitaplarla ilgili şu kararı verdi:


“Silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan kurumda bulunan tutukluya posta yolu ile gönderilen ‘Bütün Yoksul Mahalleler Bizim Olacak’, ‘Halkların Bütün Acılarının Hesabını Sormak için Sınıf Kini’, ‘Adımız İsyan’ ve ‘Kavgamın Çırağı Olmak İsterim’ isimli yayınların eğitim kurulu tarafından incelendiği, adı geçen yayınların Türkiye Cumhuriyeti Devletinin demokratik düzenini yıkmaya teşebbüs etmiş kişi ve örgütleri yüceltici, suçu özendiren, teşvik eden ifadeler içerdiği ve bölücü örgüt propagandası yapar mahiyette olduğunun tespit edildiği,


Grup Yorum’dan 30. yıl konseri


Ceza İnfaz Kurumları ve Güvenliklerinin İnfazı Hakkındaki Tüzüğün 43. maddesinde düzenlenen eğitim kurumunun görev ve yetkilerine istinaden, kamu güvenliğini tehlikeye düşüren veya müstehcen haber, yazı, fotoğraf ve yorumları kapsayan hiçbir yayının hükümlüye verilmeyeceğini belirten hüküm gözönünde bulundurularak;


Ayrıca 5275 sayılı kanunun ‘infazda temel amaç’ kenar başlıklı 3. Maddesinde ‘Ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı ile ulaşılmak istenen temel amaç, öncelikle genel ve özel önlemeyi sağlamak, bu mahsatla hükümlünün yeniden suç işlemesini engelleyici etkenleri güçlendirmek, toplumu suça karşı korumak, hükümlünün, yeniden sosyalleşmesini teşvik etmek, üretken ve kanunlara, nizamlara ve toplumsal kurallara saygılı, sorumluluk taşıyan bir yaşam biçimine uyumunu kolaylaştırmaktır’ hükmüne uygun olmayan nitelikte bir yayın olduğu kanaatine varışmış olduğundan adı geçen yayınların tutukluya verilmesinin uygun olmadığına dair karar verildi.”


Kaczynski’nin avukatları bu karara itiraz etti. İstanbul Anadolu 2. İnfaz Hakimi Remzi Gemici de 18 Haziran’da verdiği kararla yasağın uygun olduğuna hükmetti:


“Dosya kapsamı, tutuklunun dilekçesi, Eğitim Kurulu Başkanlığının kararı ve tutukluya verilmeyen kitapların içeriği ile 5275 sayılı kanun ve Ceza İnfaz Kurumları ve Güvenliklerinin İnfazı Hakkındaki Tüzüğün 43. Maddesi birlikte değerlendirildiğinde Eğitim Kulu Başkanlığının kararının oluşa uygun olduğu anlaşıldığından talebin reddine karar verildi.”


Steve Kaczynski kitapların kendisine verilmesi için girdiği açlık grevinin bugün altıncı gününde.


Joan Baez'den Grup Yorum'a destek


Başka hapishaneden gönderildi


Steve Kaczynski ziyaret etmiş olduğu, Okmeydanı’ndaki İdil Kültür Merkezine yapılan baskında gözaltına alındı ve 2 Nisan 2015’te tutuklandı. Tutuklandığında günlerce karantina koğuşunda kaldı. Avukatlarının itirazları sonucu oradan çıkarıldı ancak tek kişilik hücreye konuldu.


Grup Yorum, İzmir'de yüz binlerle buluştu


Avukat Çiçek, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alanlar ve disiplin cezası alanların götürüldüğü hücrede Kaczynski’nin hukuksuz şekilde iki aydır tek başına tutulduğunu söyledi.


“Tutuklandığı günden beri mektupları keyfi şekilde engelleniyor günlük gazete ve dergiler verilmiyor. Son olarak başka bir hapishaneden kendisine gönderilen kitaplar da sakıncalı bulunarak kendisine verilmedi. Oysa bunlar başka bir hapishaneye girmiş, okunmuş ve gönderilmişti. Kitaplar hakkında toplatma kararı da bulunmuyor.”

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS