Hürriyet gazetesi hakkında soruşturma

Hürriyet gazetesi hakkında soruşturma

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın söylemediği sözü çarpıtarak, algı operasyonu" yapıldığı gerekçesiyle Hürriyet gazetesi internet sitesinin yetkilileri hakkında soruşturma başlattı. Hürriyet gazetesine dün yapılan saldırıyla ilgili olarak ise gazetenin avukatları, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı, üyeleri ve AK Parti İstanbul Milletvekili Abdurrahim Boynukalın hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili İdris Kurt, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dağlıca açıklaması: "400 milletvekili alınsaydı, bunlar olmazdı" şeklindeki tweet nedeniyle, Hürriyet gazetesinin resmi internet sitesinin yetkilileri hakkında, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın söylemediği bir sözü çarpıtarak algı operasyonu" yapıldığı iddiasıyla, "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan resen soruşturma açtı.


Hürriyet'ten suç duyurusu


Öte yandan Hürriyet gazetesine dün yapılan saldırıyla ilgili olarak ise gazetenin avukatları, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı, üyeleri ve AK Parti İstanbul Milletvekili Abdurrahim Boynukalın hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu


Suç duyurusunda aralarında AK Parti Gençlik Kolları Başkanı, üyeleri ve AK Parti İstanbul Milletvekili  Abdurrahim Boynukalın'ın bulunduğu kişilerin "Mala Zarar Verme", "Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit" , "Konut Dokunulmazlığını İhlal", "Suç İşlemeye Tahrik" ve  "Hürriyeti Tahdit" suçlarını işledikleri iddia ediliyor.CHP'li vekilden ziyaret


Öte yandan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ve Gülay Yedekçi dün gece saldırıya uğrayan Hürriyet Gazetesi’ni ziyaret etti.


Hürriyet Gazetesi’nin Bağcılar’daki merkez binasına gelen İstanbul Milletvekilleri Barış Yarkadaş ve Gülay Yedekçi, gazetenin genel yayın yönetmeni Sedat Ergin’i ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini ilettiler.


Yapılan saldırıyı kınadıklarını ve hiçbir şekilde tasvip etmediklerini ifade eden Yarkadaş, dün gece yapılan çirkin saldırının tarihin kara sayfalarına geçtiğini belirtti. Gazete çalışanlarını tek tek ziyaret eden CHP’li vekiller tüm çalışanlara geçmiş olsun dileklerini de ilettiler.


TÜSİAD HÜRRİYET'E DÜZENLENEN SALDIRIYI KINADI


TÜSİAD'dan yapılan açıklamada, basın özgürlüğünün demokrasinin vazgeçilmez unsuru olduğu vurgulanarak şöyle denildi:


"Basın özgürlüğünün ve düşünce ve ifade özgürlüklerinin tam olarak sağlanmadığı bir ortamda demokrasiden söz edilemez. Basın özgürlüğünü ve basın mensuplarını hedef alan tüm saldırılar doğrudan demokrasimize yöneliktir ve hiçbir şekilde kabul edilemez. Hürriyet Gazetesi'ne dün gerçekleştirilen saldırıyı ve basına, basın mensuplarımıza, haber alma ve ifade özgürlüklerine yönelik son dönemde tanık olduğumuz tüm müdahaleleri kınıyoruz. Temel hak ve özgürlük alanlarının genişletilmesi ve hukuk devleti kurallarının tam olarak işletilmesi için tüm irademizle çalışmaya devam etmeliyiz." 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS