İBB Meclisi'nden İstanbul Kent Müzesi'ne onay

İBB Meclisi'nden İstanbul Kent Müzesi'ne onay

Topkapı Kültür Parkı içinde "İstanbul Kent Müzesi" yapılmasına ilişkin proje teklifini içeren komisyon raporu İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi'nde oy birliğiyle kabul edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Nisan ayı toplantısının 2'nci birleşimi Saraçhane'deki merkez binada gerçekleşti. Meclis'te Topkapı Kültür Parkı içinde yapılması planlanan İstanbul Kent Müzesi proje teklifini içeren komisyon raporu gündeme geldi. Rapor, AK Partili ve CHP'li üyelerin oybirliğiyle kabul edildi.


İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tonguç Çoban, rapora "evet" dediklerini belirterek, "Biraz geç oldu ama İstanbul'a bir kent müzesi kazandırıldı" ifadelerini kullandı.


Alınan kararla İstanbul için uzun zamandır dillendirilen kent müzesi projesi hayat bulacak. Topkapı'daki Panorama 1453 Müzesi'nin yanında yapılması planlanan Kent Müzesi'nde, İstanbul'un kültürü, tarihi, yaşamı, dünü ve bugününün ayrı bölümlerde anlatılması planlanıyor.


Öte yandan Topkapı Şehir Parkı içinde "Tarihi Kuş Pazarı" için yer ayrılacak. Park içindeki "Türk El Sanatları" için ayrılmış imalata yönelik olmayan birimler uygulamada belediye kültür alanı olarak kullanılacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS