İbrahim Kalın'dan Kürt devleti açıklaması

İbrahim Kalın'dan Kürt devleti açıklaması

İbrahim Kalından Kürt devleti açıklaması
expand
KAYNAKAA

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, "ABD Başkan Yardımcısı Biden, Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda Amerikan yönetiminin tavrının net olduğunu, herhangi bir bölünmenin asla desteklenmediğini, kuzeyde bir Kürt devleti kurulması gibi bir düşüncelerinin de hiçbir şekilde olmadığını ifade etti" dedi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkan Yardımcısı Biden'ı kabulünün ardından gazetecilere görüşmeye ilişkin bilgi verdi.

Biden'ın Türkiye'deki terör saldırılarına ilişkin taziyelerini dile getirdiğini belirten Kalın, "Bu noktada da hassaten PKK ile mücadele konusunda Türkiye ile işbirliklerini artıracaklarının altını çizdi. Aynı zamanda Türkiye'nin DAİŞ ile de mücadele eden bir ülke olduğunun farkında olduklarını söyledi. Özellikle PKK'ya karşı istihbarat paylaşımı ve diğer alanlarda birlikte neler yapabiliriz, PKK'nın finansmanının önlenmesi konusunda da daha fazla ne yapabiliriz bununla ilgili desteklerini ifade ettiler." diye konuştu.

Suriye konusunun da görüşmede gündeme geldiğini aktaran Kalın, "Özellikle DAİŞ'e karşı yürütülen mücadele, Rakka, Mümbiç, Cerablus bu hat üzerinde neler yapabiliriz, bununla ilgili de hem istihbarat birimlerinin hem askerlerin yürüttüğü çalışmaların devam ettirilmesi konusu özellikle ifade edildi. Burada Rusya'nın çekilmesi meselesini ihtiyatla karşıladıklarını onlar da söylediler. Rusya'nın Esed rejimine olan desteğinin devam ettiğinin altını çizdiler." değerlendirmesini yaptı.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Görüşmede, Irak meselesinin de konuşulduğunu anlatan Kalın, şunları aktardı: "Özelikle Cumhurbaşkanımız, Başika kampına geçen hafta DAİŞ'in yaptığı saldırı neticesinde bir üsteğmenimizin hayatını kaybettiğini ifade etti. Onlar da yine taziyelerini ifade ettiler ve bu kampla ilgili olarak da birlikte nasıl koordinasyonu daha fazla artırabiliriz diye bu konuyu da detaylı şekilde ele alma imkanımız oldu. Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda ABD yönetiminin tavrının net olduğunu, herhangi bir bölünmenin asla desteklenmediğini, kuzeyde bir Kürt devleti kurulması gibi bir düşüncelerinin de hiçbir şekilde olmadığını ifade etti. Zaman zaman ABD kamuoyunda bunlar gündeme getiriliyor ama devletin, hükümetin böyle bir görüşünün asla olmadığı ifade edildi."

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow