hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İdil'de 22 kişinin cesedi çıkarıldı, 11 ton patlayıcı imha edildi

  İdilde 22 kişinin cesedi çıkarıldı, 11 ton patlayıcı imha edildi
  expand
  KAYNAK DHA

  İdil'de 22 gün süren ve dün son bulan operasyonların ardından Turgut Özal Mahallesi'nden 21 kişinin cesedi çıkarıldı. Cenazeler İdil Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Ayrıca patlamalarda çöken bir binada kalan 1 kişinin cesedini çıkarma çalışmaları ise sürüyor. Operasyonlarda 11 ton da patlayıcının imha edildiği açıklandı. İlçede 750 özel harekat ve çevik kuvvet polisinin görev alacağı 3 yeni karakol ve güvenlik noktaları kurulacağı bildirildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Şırnak'ın merkezinde 24 bin kişinin yaşadığı İdil ilçesinde 16 Şubat'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağından sonra başlatılan hendek-barikat operasyonu dün sona erdi; yasağın devam ettiği ilçede şimdiye kadar yaklaşık 11 ton patlayıcının imha edildiği belirtildi. Operasyondan sonra 3 karakol ve 3 güvenlik noktasının kurulacağı İdil'de patlayıcı tuzaklarının imha edilmesi nedeniyle ilçeden dumanların yükseldiği görüldü.

  İdil'de bombalı saldırı: 2 şehit, 6 yaralı

  İdil ilçesinde bulunan Turgut Özal ve Yeni Mahallede bulunan hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması ve ilçedeki teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için 16 Şubat'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağından sonra asker ve polisin müşterek başlattığı operasyon dün itibariyle sona erdi. Yasağın halen devam ettiği ilçede operasyonların bitmesinden sonra tuzaklanan patlayıcılar imha edilirken, patlamalardan kaynaklı ilçeden dumanların yükseldiği görüldü.

  21 ceset çıkarıldı, 1 ceset enkaz altında

  Turgut Özal Mahallesi'nden çıkarılan 21 ceset, İdil Devlet Hastanesi morguna getirildi. Burada yapılan kayıt sonrası 9'u Mardin'e gönderilirken, 12 ceset, İdil Devlet Hastanesi'nde bekletiliyor. Bu arada patlamalar sırasında meydana gelen göçüğün altında kalan 1 cesedi çıkarma çalışmaları ise devam ediyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  1 astsubay yaralandı

  Turgut Özal Mahallesi'nde yapılan bir ev araması sırasında, güvenlik güçleri içeri girdiği anda tuzaklanan bir bombanın patlaması sonucu 1 astsubay yaralandı. Yaralı astsubay, ambulansla getirildiği İdil Devlet Hastanesi'nde yapılan ilk müdahalenin ardından helikopterle Şırnak Devlet Hastanesi'ne sevkedildi. Bu arada, yaklaşık 20 gün süren operasyon sırasında Dirsekli Köyü ile ilçe merkezinin hakim noktalarına konuşlanarak, tespit edilen hedeflere top atışı yapan tanklar da TIR'lara yüklenerek ilçeden götürüldü.

  İdil'de çatışma: 2 asker yaralı

  11 ton patlayıcı imha edildi

  Operasyonun başladığı günden bu yana güvenlik güçlerinin İdil'in iki mahallesinde yaklaşık 11 ton patlayıcı kullanılarak hazırlanan 400 patlayıcı tuzağını imha ettiği belirtilirken, 170 barikat kaldırıldı, 60 hendek kapatıldı. Turgut Özal Mahallesinde tuzaklanan patlayıcıların imha edilmesine devam edilirken, şimdiye kadar toplam 5 Kanas keskin nişancı tüfeği, 5 M-16 otomatik silahı, 35 Kalaşnikof, bu silahlara ait çok sayıda mermi, roketatar mermileri, 144 el bombası ve patlayıcı yapımında kullanılan malzemeler, ilaç, örgütsel dokümanlar ve yaşam malzemelerinin ele geçirildiği belirtildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İdil'de 2 asker şehit oldu 

  3 yeni karakol ve 3 yeni güvenlik noktası kurulacak

  Güvenlik kaynakları, ilçede Turgut Özal ve Yeni Mahallede biten operasyonlardan sonra 3 yeni karakol kurulacağı, ilçenin giriş çıkışlarını kontrol altına almak için ise 3 güvenlik noktası oluşturulacağını söyledi. Karakol ve güvenlik noktaları ile söz konusu mahallelerde bir daha hendek kazılması ve barikat kurulmasının engelleneceği belirtildi. Kurulacak olan Karakol ve Güvenlik noktalarında yaklaşık olarak 750 özel harekat ve çevik kuvvet polisinin görev alacağı belirtildi.

  Genelkurmaydan operasyon açıklaması

  Öte yandan Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada ise, dün son bulan operasyonda 19 PKK'lının öldürüldüğü açıklandı.  Genelkurmay, bu 19 kişiyle birlikte İdil'de öldürdükleri PKK'lıların sayısının 113 olduğunu bildirdi. Dünkü operasyonda 2 roketatar ve 1 mühimmatı, 1 Kanas keskin nişancı tüfeği, 6 M-16 piyade tüfeği, 15 Kaleşnikof piyade tüfeği, 17 şarjörüyle 595 fişeği, 36 el bombası ve 1 TNT kalıbı ele geçirildiği duyurulan açıklamada, operasyonlarda bugüne kadar 428 el yapımı patlayıcının da imha edildiği belirtildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow