hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İdlib Serakib neresi? M4 ve M5 yolunun önemi ne?

  İdlib Serakib neresi M4 ve M5 yolunun önemi ne
  expand

  Eli kanlı Rejim güçlerinin saldırıları devam ederken dünyanın gözü sıcak bölge İdlib’de… Çatışmaların merkezinde ise İdlib’e bağlı Serakib ilçesi yer alıyor. Rejimin hayat damarı olarak gördüğü M4 ve M5 karayolları ise Serakib’de kesişiyor. Çatışmaların merkezindeki Serakib’in önemi ile M4 ve M5 Karayolunun önemini sizler için haberimizde derledik. İşte, merak edilen detaylar…

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İdlib, Serakib, M4 ve M5 Karayolları yaklaşık bir aydır Türkiye başta olmak üzere dünya gündeminde en çok konuşulan bölgeler arasında yer alıyor. Peki, İdlib Serakib neresi? M4 ve M5 Karayolunun önemi ne? İşte, sıcak bölgedeki M4 ve M5 karayolu ile Serakib’in önemi…

  İdlib neresi?

  İdlib Suriye’nin Kuzey Batısında Hatay ilimizin batısında yer alan Suriye’nin en büyük şehirlerinden biridir. 2011’de başlayan Suriye iç savaşı sonrası Suriyeli muhaliflerin yönetimine geçen ve bugün de rejim güçlerinden kaçan mültecilerle birlikte şehrin nüfusunun 4 milyon olduğu tahmin ediliyor. Bununla birlikte şehir şuan Suriyeli muhaliflerin elinde kalan en önemli bölge… Bölgenin Rejim güçlerinin eline geçmesi halinde yaklaşık 4 milyon sivilin hayatı tehlike altına girecek.

  İdlib Serakib neresi M4 ve M5 yolunun önemi ne

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Serakib neresi, önemi nedir?

  Serakib ise İdlib şehir merkezinin doğusundaki hem en büyük hem de en kritik öneme sahip ilçe… Rejim güçlerinin Serakib’i ele geçirmesi durumunda İdlib şehir merkezi tehlike altına girmiş olacak. Öte yandan ilçe, Rejim güçlerinin kontrolündeki önemli bölgeleri birbirine bağlayan M4 ve M5 Karayollarının kesişim noktasında yer alıyor. Yani, kontrol altına alması halinde eli kanlı Rejim güçleri sahada büyük avantaj elde edecek.

  M4 ve M5 Karayollarının önemi nedir?

  M4 Karayolu rejim güçlerinin kontrolündeki Halep ve Lazkiye’yi birbirine bağlayan karayoludur. Ancak M4 Karayolunun bir kısmı Muhaliflerin kontrolündeki Serakib’den geçmektedir. Karayolu’nun bir kısmının Serakib’den geçmesi nedeniyle Lazkiye ve Halep arasında rejim kuvvetlerinin intikali sekteye uğramaktadır.

  M5 Karayolu ise Halep’i Şam’a bağlayan ve İdlib, Hama ve Humus gibi önemli şehirlerden geçen karayoludur. İdib dışında karayolunun tamamı Rejim kontrolü altında. M5’in İdlib’deki bölümünün muhaliflerin kontrolünde olması nedeniyle Rejim güçlerinin Helep’e intikali büyük kesintiye uğruyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow