İdlib'de Neyrab düğümü! Kaplan sınırda iddiası

İdlib'de Neyrab düğümü! Kaplan sınırda iddiası

İdlib krizinde sıcak gelişmeler yaşanıyor. Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek, daha önce varılan mutabakatlara bağlı olduklarını söylediler... Bölgede kritik nokta ise Neyrab kasabası. Öte yandan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait TRG-300 KAPLAN füzeleri ve mühimmat ikmal aracı da, Suriye sınırına sevk edildi.

Milliyet'in haberine göre Türkiye ile Rusya arasındaki gerilimi tırmandıran Neyrab’ın muhalif gruplar tarafından alındığı açıklanırken, rejime yakın kaynaklar ise, saldırıların püskürtüldüğünü ileri sürdü. Rus savaş uçakları, İdlib ve Halep kırsalında saldırılarına dün de devam etti


Suriye rejim ordusunun bölgede ilerleyişi, karşı saldırılarla yavaşlatıldı. Muhalif grupların denetimine geçtiği açıklanan Neyrab kasabasına yönelik ise, taraflardan çelişkili açıklamalar geldi. Muhalif gruplar, Neyrab’ın rejim ordusundan alındığını açıklarken, rejime yakın kaynaklar, saldırıların püskürtüldüğünü ileri sürdü. Bu arada TSK’ya ait operasyonel birliklerin Neyrab çevresinde üslendiklerine yönelik görüntüler sosyal medyada paylaşıldı. Muhaliflerin Neyrab’a yönelik saldırısı dün birkaç noktadan devam etti. Muhalifler bölgeye yoğun top ve havan atışları yaptı, yer yer çatışmalar yaşandı. Ancak Neyrab merkezinin halen rejim tarafından kontrol edildiği ileri sürüldü.


ÖNCE KURTULMUŞLAR


İdlib’de iki şehit verilen hava saldırısının ardından, Rusya’dan yapılan açıklamada bir detay dikkati çekti. Bakanlık, TSK mevziinin de bulunduğu Neyrab ve çevresindeki muhalifleri bombaladığını kabul eden açıklamasında, hava saldırısının Rus Hava Kuvvetleri’ne ait Su-24 tipi savaş uçağınca gerçekleştirildiğini kaydetti. Yerel kaynaklar, Rus uçağı saldırısında TSK’ya ait tankın hedef alındığını ve iki şehidin burda verildiğini belirtmişti. Saldırıda Tankçı Sözleşmeli Er Mustafa Ertürk ile birlikte şehit olan Tankçı Teğmen Ali Emre Fırıncıoğulları’nın cep telefonu kamerasıyla yakınlarına gönderdiği ve sosyal medyaya da yansıyan görüntüde, “Durum bu… Dünkü uçak saldırısında ucuz kurtulduk, iyi saklandık” demesi yürekleri burktu. Fırıncıoğlu’nun görüntüyü şehit olmadan bir gün önce çektiği ortaya çıktı.


RUSYA YİNE VURDU


Rus uçakları, Neyrab yakınlarındaki Kaminas’ı dün de hedef aldı. TSK ise, Serakib ve Neyrab’daki rejim hedeflerini topçu atışları ile vurdu. Rus uçakları ayrıca Halep’in batısında TSK’nın da gözlem noktasının bulunduğu Atarib 111. Alay çevresini, İdlib’in güneyindeki Mastume, Halep’in batısındaki Kefernuran ve Tikad köyüne hava saldırıları düzenledi. Rejim güçleri de Atarib kasabasını, muhalifler ise, Kefruma hattında konuşlu rejim mevzilerini top atışlarıyla vurdu.


KAPLAN SINIRDA
Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait TRG-300 KAPLAN füzeleri ve mühimmat ikmal aracı da, Suriye sınırına sevk edildi.


TSK’nın da İdlib güneyinde yeni bir gözlem noktası inşa ettiği kaydedildi. Rus savaş uçaklarının muhalif grupların mevzilerine yönelik hava saldırıları yoğunlaşırken, TSK’nın sinyal ve radarlara etki eden KORAL sistemini sınıra konuşlandırdığı ileri sürüldü.


369 KİŞİ ÖLDÜ


Bölgede sivil savunma görevi yapan Beyaz Baretiler’e göre, ocak ayından bu yana İdlib ve Hama bölgelerindeki yerleşim alanlarına yapılan saldırılarda 97’si çocuk, 51’i kadın olmak üzere toplam 369 kişi yaşamını yitirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS