hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İOKBS olarak bilinen bursluluk sınavı sonuçları MEB tarafından açıklanacak

  İOKBS olarak bilinen bursluluk sınavı sonuçları MEB tarafından açıklanacak
  expand

  İOKBS sonuçları için MEB’ten gelecek açıklamayı bekleyen öğrenciler sonuçların hangi tarihte açıklanacağını araştırmayı sürdürüyor. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan eğitim desteği alacak öğrencilerin belli olacağı sonuçlar önümüzdeki günlerde erişime açılacak. Peki, MEB İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı sonuçlarını ne zaman açıklayacak?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bursluluk sınavı sonuçları MEB’in yapacağı açıklamayla birlikte belli olacak. Sınava katılan öğrenciler başarılı oldukları takdirde Bakanlık’tan eğitim desteği almaya hak kazanacaklar. İşte MEB’in öğrencilere merakla beklenen sonuçları açıklayacağı o tarih…

  İOKBS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

  İOKBS yani bursluluk sınav sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayımladığı bilgilere göre 22 Temmuz tarihinde erişime açılacak. Sonuçlar, kimlik bilgileri ile kolayca öğrenilebilecek.

  SINAV SONUÇLARI NASIL BELİRLENİYOR?

  Sınava katılan öğrencilerin İOKBS puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre hesaplanacaktır:

  a. Her adayın cevap kâğıdı, optik okuyucu ile okutulur.

  b. İOKBS’de soru sorulan derslere ait testlerin her biri için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

  c. Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri, doğru cevap sayısından çıkarılarak geçerli cevaplara karşılık gelen ham puanlar bulunur. Böylece her aday için dört ayrı ham puan hesaplanır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ç. Tüm öğrencilerin ham puanları toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur.

  d. Ham puanlar, test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır.

  e. Öğrencilerin her bir teste ait Standart Puanı (SP); o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adayların ham puanlarının ortalamasını 50’ye, standart sapmasını 10’a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

  f. Her test için hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki tabloda verilen katsayılar ile çarpılarak her bir testin ağırlıklı standart puanları bulunur.

  g. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.

  ğ. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, hatalı olan soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.

  h. Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.

  ı. Sınava girdiği hâlde, cevap kâğıdında hiç işaretleme yapmayan öğrencilerin sınavları değerlendirmeye alınmayacağı gibi herhangi bir kontenjan için yerleştirme veya bursluluk hakkından da yararlanamayacaklardır.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow