İOKBS sonuçları açıklandı mı? MEB bursluluk sınav sonuçları sayfası

İOKBS sonuçları açıklandı mı? MEB bursluluk sınav sonuçları sayfası

İOKBS sonuçları açıklandı mı? Sınava giren öğrenciler ve veliler sonuçlara kilitlenmiş durumda. Bilindiği üzere sonuçlar Milli Eğitim Bakanlığı MEB tarafından açıklanıyor. Bu nedenle bir yandan MEB’in sonuç sayfasını kontrol eden öğrenciler bir yandan da “İOKBS sonuçları açıklandı mı?” sorusunun cevabını araştırıyor. Peki, İOKBS sonuçları açıklandı mı? İşte, MEB İOKBS sonuç sayfası…

İOKBS yani bursluluk sınav sonuçları öğrenciler ve velilerin gündeminde ilk sıralarda yer alıyor. Sonuçlar, Milli Eğitim Bakanlığı sonuç sorgulama sayfası üzerinden açıklanacak. Peki, MEB İOKBS sonuçlarını açıkladı mı? İşte, MEB İOKBS sonuç sayfası…


İOKBS SONUÇLARI AÇIKLANDI MI?


İOKBS yani bursluluk sınav sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayımladığı bilgilere göre 22 Temmuz tarihinde erişime açılacak. Sonuçlar, kimlik bilgileri ile kolayca öğrenilebilecek.


MEB SINAV SONUCU SAYFASI


SINAV NASIL DEĞERLENDİRİLİYOR?


Sınava katılan öğrencilerin İOKBS puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre hesaplanacaktır:


a. Her adayın cevap kâğıdı, optik okuyucu ile okutulur.


b. İOKBS’de soru sorulan derslere ait testlerin her biri için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.


c. Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri, doğru cevap sayısından çıkarılarak geçerli cevaplara karşılık gelen ham puanlar bulunur. Böylece her aday için dört ayrı ham puan hesaplanır.


ç. Tüm öğrencilerin ham puanları toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur.


d. Ham puanlar, test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır.


e. Öğrencilerin her bir teste ait Standart Puanı (SP); o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adayların ham puanlarının ortalamasını 50’ye, standart sapmasını 10’a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.


f. Her test için hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki tabloda verilen katsayılar ile çarpılarak her bir testin ağırlıklı standart puanları bulunur.


g. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.


ğ. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, hatalı olan soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.


h. Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.


ı. Sınava girdiği hâlde, cevap kâğıdında hiç işaretleme yapmayan öğrencilerin sınavları değerlendirmeye alınmayacağı gibi herhangi bir kontenjan için yerleştirme veya bursluluk hakkından da yararlanamayacaklardır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS