Isparta Belediyesi'nin gayrimenkullerine haciz

Isparta Belediyesi'nin gayrimenkullerine haciz

Isparta Belediyesinin ödeme vadesi geçmiş 8 milyon liralık vergi borcu nedeniyle gayrimenkullerine haciz konuldu.

Bir vatandaşın belediyeden satın aldığı arsanın tapusunu almak için gittiği Tapu Müdürlüğünde, arsada haciz işlemi olduğu için devir işleminin yapılamayacağı bildirildi.

Bu kişinin durumu bildirmesi sonucu konuyla ilgili araştırma yapan Isparta Belediyesi yetkilileri, Isparta Defterdarlığı Davraz Vergi Dairesi Başkanlığınca 11 Aralık'ta Tapu ve Sicil Müdürlüğüne vadesi geçen 8 milyon liralık borcun tahsili için "haciz bildirisi" gönderildiğini öğrendi. 

Belediyenin tapu kayıtlarının kendilerine iletilmesinin istenildiği bildiride, 8 milyon liralık borçlarına karşılık belediyenin tapudaki kayıtlı tüm mülklerine haciz konulmasının istendiği öğrenildi.


Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, gazetecilere yaptığı açıklamada, belediyenin vergisini öderken aynı zamanda belediyeyi kara geçirdiğini, vergisini ödeyerek devlete yardım ettiğini söyledi.

"Sorunu çözeceğiz"


Önceki dönemde kamu kurumlarına yapılan ödemelerle kendi başkanlığı döneminde yaptığı ödemeleri karşılaştıran Günaydın, "2004-2009 arasında Maliyeye 1 milyon 139 bin, SSK'ya 2 milyon 226 bin, Emekli Sandığı'na 3 milyon lira ödeme yapılmış, TEDAŞ'a ise hiç ödeme yapılmamış. 2009-2013 arasında ise Maliye 21 milyon, SSK'ya 18 milyon, Emekli Sandığı'na 12 milyon, TEDAŞ'a da 24 milyon lira ödeme yaptık" dedi.


Belediyenin yapılandırılmış eski borçlarından dolayı her ay 2 milyon lira ödeme yapıldığını anlatan Günaydın, Isparta Belediyesinin belediye başkanlığı döneminde yapılandırmalar hariç devlete 75 milyon lira ödeme yaptığını söyledi.

Yapılandırılmış borçların 19 taksidinin ödendiğini bildiren Günaydın, 12 ay sonra önceki belediye başkanlığı döneminden kalan borçların tamamen ödeneceğini ifade etti.


Günaydın, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Maliyeye bazen ödeyemediğimiz borçlar oldu. Bunun sebebi, eski
borçları ödeyebilmek için yeni borçlarda kısmi ödeme yapılmasıydı. Bu kadar ödeme yapılırken 'borcu var' diye seçime 3 ay kala mallarımızı icraya vermek hoş değil. Merak etmesinler, 100 liralık borcun 95 lirasını ödeyen, kalan 5 lirasını da öder."


Günaydın, konuyla ilgili görüşmeler yapacaklarını, sorunu çözeceklerini kaydetti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS