hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İsrail anlaşmasının yürürlük tarihi 9 Eylül olarak belirlendi

  İsrail anlaşmasının yürürlük tarihi 9 Eylül olarak belirlendi
  expand
  KAYNAKAA

  Bakanlar Kurulu, Mavi Marmara'da öldürülenlerin yakınlarına 20 milyon dolar ödenmesi karşılığında davalardan muaf tutulmasına ilişkin İsrail ile varılan anlaşmanın yürürlük tarihini 9 Eylül olarak kararlaştırdı. Anlaşma çerçevesinde taahhüt edilen tazminatı ise 30 Eylül'de Adalet Bakanlığı'nın açtığı hesaba yatırılmıştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İbrahim Kalın'dan önemli İsrail açıklaması

  Türkiye ile İsrail arasında Mavi Marmara baskınında öldürülenlerin yakınlarına ödenecek 20 milyon dolarlık tazminata ilişkin usul anlaşmasının tarihinin tespit edilmesi hakkındaki Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

  İsrail Mavi Marmara tazminatını ödedi

  Buna göre, Türkiye ile İsrail arasında 28 Haziran 2016'da imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti ile İsrail Devleti Arasında Tazminata İlişkin Usul Anlaşması"nın yürürlük tarihi, 9 Eylül 2016 olarak kararlaştırıldı.

  TBMM'de onaylanan anlaşma gereğince, İsrail, Mavi Marmara baskınında yaşamını yitirenlerin ailelerine tazminat olarak Türkiye tarafından açılacak bir hesaba 20 milyon dolar yatırması öngörülüyordu. Anlaşmanın yürürlüğe girmesinden sonraki 25 iş günü içerisinde ödenmesi öngörülen tazminat bedeli ise 30 Eylül'de Adalet Bakanlığı'nca açılan hesaba aktarılmıştı. Anlaşmaya göre, tazminatların ailelere dağıtılmasından Türkiye sorumlu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Anlaşmaya göre bu tazminat, İsrail ve Türkiye'nin hukuki bir sorumluluk kabul ettiği anlamına gelmiyor. Ayrıca anlaşmayla, Mavi Marmara baskını nedeniyle İsrail kurumları ve vatandaşları Türkiye'de aleyhlerinde açılan ve açılacak davalardan muaf oldu. Buna rağmen, Mavi Marmara baskınında yakınlarını kaybedenler İsrail'e dava açarsa, söz konusu talepleri Türk hükümeti karşılayacak.

  İsrail ile bu anlaşmaya, 22 Mart 2013'te Başbakan Binyamin Netenyahu'nun mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde "özür dilemesi"yle başlayan müzakere sürecinin sonunda Gazze'ye uygulanan ambargonun kaldırılmasıyla 28 Haziran'da varılmıştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow