İstanbul ve Bursa'da sokağa çıkma yasağı olacak mı? İşte son dakika açıklamaları...

İstanbul ve Bursa'da sokağa çıkma yasağı olacak mı? İşte son dakika açıklamaları...

İstanbul ve Bursa'da sokağa çıkma yasağı olacak mı? İşte son dakika açıklamaları...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cuma namazı çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İstanbul’da artan vaka sayıları ile ilgili kendisine yöneltilen bir soruyu da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli açıklamalara yer verdi. Peki, hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı, yeni tedbirler gelecek mi?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın İstanbul’daki vaka sayısının Türkiye genelinin yüzde 40’ını oluşturduğunu açıklamasının ardından il bazlı sokağa çıkma kısıtlaması olup olmayacağı merak konusu olmuştu. Bugün Cuma namazı çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “yeni tedbirler gelecek mi?” sorusuna da yanıt verdi. İşte Erdoğan’ın o açıklamaları…

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuya ilişkin açıklaması şöyle: Şu an itibariyle gerçekten İstanbul koronavirüs salgınında hemen hemen en önde gelen illerimizden bir tanesi ve bu konuda bu mücadeleyi başta yazılı görsel medya olmak üzere yoğun bir şekilde sürdürmemiz lazım. Sürekli bir ifademiz var, maske, mesafe, hijyen bunlara hassasiyetle sarılmamız lazım.

“Toplu mekanlardan kaçınmak lazım”

Toplu mekanlardan ciddi manada kaçınmak gerekiyor. Bu toplu mekanlarda bulunmak buralarda virüsün çok daha seri bir şekilde yaygınlaşmasını sağlıyor, buna kendi evlerimiz de dahil. Mümkün olduğunca bu hassasiyeti gösterelim  ki, hem şahsımıza hem evlerimizdeki misafirlere dikkat edelim.

“Bilim kurulu bildirecek, ona göre adımları atacağız”

Şu anda Sağlık Bakanımız değişik illeri dolaşıyor, bugün Bursa’da. Oralarda ne gibi tedbirler alacağız bunları yaygınlaştıracağız, bunun çalışmalarını yapıyoruz. Şu an itibariyle bilim kurulunda yapılan çalışmalar neticesinde ne gibi tedbirler alınacak ve bunlar bize de bildirilecek, ona göre de adımlarımızı atacağız.

BAKAN KOCA'DAN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI AÇIKLAMASI


Bursa'da basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise sokağa çıkma yasağı ile ilgili olarak "Özellikle sokağa çıkma yasağı gibi bir durumu düşünmüyoruz ama hareketliliğin artmasıyla birlikte salgının arttığını da iyi biliyoruz." ifadelerini kullandı. Koca, tedbirlere hassasiyetle uymanın son derece önemli olduğunu, kalabalık ortamlara girmekten kaçınılması gerektiğini, evlerde de özellikle ev içi bulaşın daha da arttığını gördüklerini aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı