İstanbul'da AVM'de aslan ve ayı bulundu

İstanbul'da AVM'de aslan ve ayı bulundu

İstanbul'da AVM'de aslan ve ayı bulundu

İstanbul Esenyurt'ta bir AVM'nin bahçesinde terk edilmiş Arena Sirki'ne ait 1 aslan ve 1 ayı bulundu. Kentte gösteriler yapan Arena Sirki'nin, hayvanları kötü ortamlarda tuttuğu da belirlenirken, 2013 yılı kayıtlarına göre, 1 aslan ve 2 ayının daha bulunduğunu tespit etti. Bunun üzerine çalışma başlatan ekipler, bu hayvanların da kayıp olduğunu belirledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Habertürk'ün haberine göre; Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü'ne, "Esenyurt'ta bir AVM bahçesinde sahibi tarafından terk edilen Arena Sirki'nin vahşi hayvanlarının kötü şartlarda olduğu" ihbarı yapıldı. Bunun üzerine harekete geçen ekipler, İstanbul Esenyurt'ta bir AVM bahçesinde sahibi tarafından terk edilen Arena Sirki'ne ait 1 aslan ve 1 ayıyla karşılaştı. Bu hayvanlar Karacabey Celal Acar Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'ne götürüldü ve tedavi altına alındı. İhbarı değerlendiren ekipler yaptıkları denetimlerde aynı sirke ait 2013 yılı kayıtlarına göre, 1 aslan ve 2 ayının daha bulunduğunu tespit etti. Bunun üzerine çalışma başlatan ekipler, bu hayvanların da kayıp olduğunu belirledi. Hayvanların ölmüş ya da başka birisine satılmış olabileceği iddia edilirken, bakanlık ekipleri kayıp hayvanların akıbetini belirlemek için araştırma başlattı. İstanbul başta olmak üzere Türkiye genelinde kayıp 1 aslan ve 2 ayı aranıyor. 

Orman ve Su işleri Bakanlığı: Haberler gerceği yansıtmıyor

Öte yandan Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, İstanbul'da bir aslan ve bir ayının kaybolduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Yetkililer, bazı basın-yayın organlarında yer alan "İstanbul'da kaybolan 1 aslan ile 2 ayının arandığı" haberlerinin doğru olmadığını belirtti.

Müdürlük ekiplerinin, geçen yıl Esenyurt'taki bir alışveriş merkezinin bahçesine gösteri için kurulan sirkte denetim yaptığını aktaran yetkililer, denetimlerde bir aslan ve ayının kayıt altına alındığını dile getirdi.

Bu yıl 4 Mart'ta "Esenyurt'taki bir alışveriş merkezi bahçesinde, sirk hayvanlarının sahibi tarafından terk edildiği, aslan ve ayının dar kafeslerde tutulduğu, bakımlarının ve beslenmelerinin yapılmadığı, hayvanların yırtıcı olması sebebiyle insan ve çevre sağlığı açısından tedirginlik duyulduğu" ihbarı üzerine çalışma başlatıldığını ifade eden yetkililer, söz konusu hayvanların 8 Mart'ta Nesli Tehlike Altındaki Türlerin Ticaretine İlişkin Sözleşme (CITES) ve 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu ve 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'na istinaden, tutuldukları yerden alınarak, Bursa'daki Karacabey Celal Acar Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezine nakledildiğini kaydetti.