İstanbul'daki PKK operasyonunda avukatlar gözaltına alındı

İstanbul'daki PKK operasyonunda avukatlar gözaltına alındı

İstanbul'da sabah saatlerinde gerçekleşen operasyonda aralarında Özgürlükçü Hukukçular Derneği’nden (ÖHD) 9 avukatın da aralarında olduğu 20 kişi gözaltına alındı. Bir avukatın evindeki arama ise devam ediyor.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, özel harekât ve polis helikopteri desteğiyle başta Beyoğlu, Fatih, Bahçelievler, Avcılar, Esenler, Kadıköy ve Sultangazi olmak üzere 16 ilçedeki 32 adrese eş zamanlı operasyon yapıldı.


Operasyonda aralarında ÖHD’li avukatların da olduğu 20 kişi gözaltına alındı. ÖHD, sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, “Sabah erken saatlerde hiçbir gerekçe gösterilmeden bazı üyelerimiz evleri aranarak gözaltına alındı” dendi. Aynı açıklamada, İrfan Arasan, Ayşe Acinikli, Hüseyin Boğatekin, Şefik Çelik, Adem Çalışçı, Ayşe Başar, Tamer Doğan, Ramazan Demir, Mustafa Rüzgar’ın gözaltına alındığı duyuruldu. Avukat Raziye Öztürk'ün evindeki arama ise sürüyor.


İstanbul'da 16 ilçede PKK operasyonu


Gözaltına alınanlar, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü yerleşkesine götürüldü.


Özgür kalan ÇHD'li avukatlar basın toplantısı düzenledi


Gerekçe yerine "soruşturma numarası"


Bianet’ten Ayça Söylemez’in haberine göre de, ÖHD Eş Başkanı Avukat Banu Güveren yaptığı açıklamada, gözaltı ve arama için hiçbir gerekçe gösterilmediğini veya söylenmediğini belirtti. Güveren, “Elimizde sadece bir soruşturma numarası var” dedi. Güveren, arama emrinde de gerekçe veya detay belirtilmediğini, sadece “Evleri, işyerleri, araçları aransın” yazdığını ve dosyada gizlilik kararı olduğunu ifade etti. Arama kararlarında isim bile belirtilmedi.


Ankara bombacılarının saklandıkları ev ortaya çıktı


“Aramalar hukuka uygun gerçekleşmedi”


Meslektaşlarını ev aramalarının da hukuka uygun gerçekleştirilmediğini belirten Güveren, gözaltına alınan meslektaşlarının avukatları beklenmeden aramalara başlandığını söyledi. Güveren, "Baro gözlemcisi ve savcı da aramalar sırasında hazır bulundu fakat gözaltına alınan meslektaşlarımızın avukatları gelmeden aramalara başlandı. Mesleki evrakları da el konuldu" dedi.


Avukat Ayşe Başar ve Raziye Öztürk'ün evindeki arama sürüyor. Arama tamamlandığında sekiz avukat da Emniyet Müdürlüğüne götürülecek. Avukatlardan Mustafa Rüzgar da gözaltına alındı.


Dernek, "Gözaltına alınan meslektaşlarımız için bugün saat 12:00’de Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne tüm meslektaşlarımızı bekliyoruz" çağrısında bulundu.


Tamer Doğan, gözaltına alındığı sırada basın mensuplarına selam verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS