İşten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor? Haziran iş sözleşmesi fesih yasağı hangi tarihte bitecek?

İşten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor? Haziran iş sözleşmesi fesih yasağı hangi tarihte bitecek?

İşten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor?  Haziran iş sözleşmesi fesih yasağı hangi tarihte bitecek?

İşten çıkarma yasağı olarak da bilinen iş sözleşmesi fesih yasağı ile ilgili yeni bir uzatma kararı alınmaması durumunda önümüzdeki günlerde sona erecek. Peki, işten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor, karar alınmaması durumunda iş sözleşmesi fesih yasağı hangi tarihte bitecek?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İşten çıkarma yasağı ile ilgili son uzatma kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanmıştı. Belirtilen tarihe 3 haftalık bir süre kala yasağın ne zaman sona ereceği araştırılmaya başlandı. Peki, iş sözleşmesi fesih yasağı hangi tarihte bitecek?

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI NE ZAMAN BİTİYOR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan fesih yasağına ilişkin son açıklamasında “İş sözleşmesinin fesih yasağı 30 Haziran’a kadar uzatılmıştır” ifadelerini kullanmıştı. Buna göre yeni bir karar alınmaması halinde işten çıkarma yasağı 30 Haziran’da sona erecek.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI CEZASI NE KADAR?

30 Haziran’a kadar haksız fesih yapan işveren cezai durum ile karşı karşıya kalacak. İşveren yasağa aykırı olarak fesih yapar ise fesih tarihindeki brüt asgari ücret tutarında idari para cezası ile cezalandırılacak. Yani 2021 yılı tamamlanana kadar her bir haksız fesih için işveren 3 bin 577 lira para cezası kesilecek.