İsveç'te okulda kılıçlı saldırıda ölenlerin sayısı ikiye çıktı

İsveç'te okulda kılıçlı saldırıda ölenlerin sayısı ikiye çıktı

Göteborg bölgesi Trollhettan kentindeki Kronan okulunda meydana maskeli ve kılıçlı saldırıda bir öğretmen ölmüş, dört yaralı da hastaneye kaldırılmıştı. Polis, hastanede tedavi gören yaralılardan birinin daha yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Polis, saldırının ardından silahla vurularak öldürüldüğü belirtilen saldırganın ise hastanede yoğun bakımda bulunduğunu açıkladı. Polis, Trollhettan kentinde yaşayan ve 21 yaşında olan saldırganın olay yerine gelen polislere de kılıçla saldırmak istediği bu sorada göğsünün altından vurulduğunu açıkladı.


Saldırının nedeni konusunda henüz net bir bilgiye ulaşılamadığını açıklayan polis yetkilileri, saldırıya uğrayan okulun yanındaki bir başka okula yönelik dün bir saldırı tehdit alındığını söylediler, ancak ne tür bir tehdit olduğunu açıklamadılar. Polis, saldırı tehditleri nedeniyle öğrencilere "okula gitmemeleri"ni tavsiye etti.


Başbakan olay yerine gitti


Olayı öğrendikten sonra Stockholm'den Göteborg'a hareket eden İsveç Başbakanı Stefan Löfven yaptığı açıklamada, "Bugün İsveç için kara bir gün" dedi ve şunları söyledi:


"Yüreğim saldırıya uğrayanlar ve aileleriyle birlikte. Hiçbir kelime, hiçbir cümle saldırıya uğrayanların içinde bulundukları durumu açıklayamaz. ihtiyaç duydukları tüm desteği kendilerine vermeye hazırız."


Gazetecilerin sorularını yanıtlayan okul yetkilileri de, olayın meydana geldiği okul kafeteryasının dışarıdan da müşteri kabul ettiğine işaret ederek, bu durumun güvenlik zaafiyeti yarattığı konusunda daha önce polise başvuruda bulunduklarını ancak henüz bir önlem alınmadığını söylediler.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS