İYEP sonuçları ne zaman açıklanacak, MEB programı nasıl uygulayacak?

İYEP sonuçları ne zaman açıklanacak, MEB programı nasıl uygulayacak?

İlkokullarda Yetiştirme Programı olarak bilinen İYEP sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanacak. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada İYEP ile ilgili detaylar velilerle paylaşılmıştı. Peki, MEB İYEP sonuçları sisteme ne zaman yüklenecek?

İYEP sonuçları için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılacak duyuruyu bekleyen kişiler kurumun resmi internet adresine yöneldi. UNICEF destekli proje kapsamında açıklamalar yapan MEB uygulamanın detaylarını kılavuz halinde yayımlamıştı. İşte sonuçlarla ilgili son durum ve programın detayları…


İYEP SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?


İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) kapsamında sonuçlar, kasım ayının başında sisteme yüklenecek. Bir İYEP grubunun 1-6 öğrenciden oluşturulacak, 6 öğrencilik bir grup tamamlanmadan ikinci grup açılmayacak.


Ancak bu sayı en fazla 10 öğrenciye kadar çıkarılabilecek (10 öğrenciye kadar çıkması durumu okulun fiziki şartlarının uygun olmaması halinde geçerlidir.)


İYEP KLAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ...


İYEP öğrenci gruplarının oluşturulmasında; öncelikle aynı ders modülünde okuyan öğrencilerin bir arada gruplanması, bunun sağlanamadığı durumda aynı dersi okuyanların bir arada gruplanması ya da birleştirilmiş sınıf yaklaşımı ile İYEP grupları oluşturulması sağlanacak.


İYEP PROGRAMIN DETAYLARI NELER?


Programın uygulama süreci, kılavuzda yer alan takvimde belirtilen tarihler dikkate alınarak yürütülecek.


Program, hafta sonlarında, hafta içi ders saatleri dışında, bunların uygun olmaması durumunda okulun şartları ve personel durumu da dikkate alınarak okul yönetimince planlanacak zamanlarda uygulanacak. Program süresi, hafta içi günde 2 ders saatini, hafta sonu günde 6 ders saatini ve haftada toplam 10 ders saatini geçemeyecek.


İYEP’in uygulanmasında;


- Öğrencinin kendi sınıf öğretmeni,


- Okulun diğer sınıf öğretmenleri,


- İlçe norm fazlası sınıf öğretmenleri,


- İlçede, programda görev almak isteyen sınıf öğretmenleri,


- Bunların olmaması durumunda ders ücreti karşılığında görevlendirilen sınıf öğretmenleri görevlendirilecek.


İYEP’e alınacak öğrencilerin velilerinden veli izin muvafakatnamesi alınacak. Yapılan değerlendirme sonucunda belirlenen kazanımlara ulaştığı tespit edilen öğrencilerin bir üst modüle geçmesine karar verir ve bu öğrencileri e-Okul Yönetim Bilgi Sistemindeki İYEP Modülüne işlenecek.


Bakanlık tarafından hazırlanan ÖDA belirlenen tarihlerde uygulanır ve başarılı öğrenciler program dışına çıkartılacak. Öğrencinin kazanımları edinme durumuna göre aynı modül tekrar verilebilecek. İl Mebbis yöneticileri, ilçe ve il Milli Eğitim Müdürlüklerine e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi İYEP İşlemleri Modülü kullanmaları için yetkilendirme yapacak.


İlgili modülün kazanımlarına ulaşan öğrenciler, öğretmen tarafından e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi İYEP İşlemleri Modülüne "tamamladı" olarak işlenir. Kurum yöneticisi öğrenciyi bir üst modüle tanımlayacak.

ilgili haberler

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS