İzmir Cuma namazı saati | Diyanet 23 Ağustos Cuma saatler: İzmir

İzmir Cuma namazı saati | Diyanet 23 Ağustos Cuma saatler: İzmir

İzmir Cuma saati Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tespit edildi. Her hafta olduğu gibi bu hafta da Cuma namazını kılacak vatandaşlar abdestlerini alıp Cuma saatinde cami ve mescitlerde omuz omuz saf tutacaklar. Tabi bunun için namaz vakti oldukça önem taşıyor. Gözler ise namaz saatine çevrilmiş durumda… Peki, İzmir Cuma namazı saati kaç? İşte 23 Ağustos İzmir Cuma namazı saati…

Cuma namazı saatleri hemen her ilde olduğu gibi İzmir için de en çok merak edilenler arasında yer alıyor. İzmir il genelindeki cami ve mescitlerde hazırlıklar tamamlandı. Cuma namazı kılacak vatandaşlar ise “İzmir Cuma namazı saati kaç?” sorusunun cevabını araştırıyor. Hemen belirtelim ki Cuma namazı öğle ezanı saatinde eda ediliyor. Bu nedenle Cuma namazı kılınacak ilin öğle ezanı vakti aynı zamanda Cuma namazı saati oluyor.


Peki, İzmir Cuma namazı saat kaçta eda edilecek? İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tespit edilip kamuoyuyla paylaşılan 23 Ağustos İzmir Cuma namazı saati…


İzmir Cuma namazı saati: 13.19


İL İL CUMA NAMAZI VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYIN


Cuma namazında iç ezanı okumanın hükmü nedir?


Cuma günü öğle vaktini bildiren ezan, Hz. Peygamber (s.a.s.) döneminde cami içinde hatip minbere çıktıktan sonra okunan iç ezandı. Bu sebeple cuma günü hutbeden önce okunan iç ezanın, hatibin huzurunda olması hutbenin sünnetlerindendir.


Hz. Osman döneminde şehrin genişlemesi ve iç ezanın her tarafta duyulmaması üzerine, namaz vaktinin girdiğinin bildirilmesi maksadı ile dışarıda ezan okutulmaya başlandı. Hz. Peygamberin (s.a.s.) uygulaması olan iç ezanın da okunmasına devam edildi (Kâsânî, Bedâî’, I, 152).

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS