İzmir yine ayakta

İzmir yine ayakta

İzmir'de, İstanbul merkezli operasyon nedeniyle gösteri yapan gruba, polis müdahale etti.

Sosyal paylaşım siteleri üzerinden haberleşen bazı gruplar, Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde toplandı.


Lozan Meydanı'na yürüyen gruptakilerden bir kısmı, buradan AK Parti Konak İlçe Başkanlığı'nın bulunduğu Basmane Meydanı'na yöneldi.


Polisin önlem alıp girişine izin vermediği gruptakiler, güvenlik güçlerine havai fişek ve taş attı. Buna karşılık polis, TOMA'larla su sıkarak ve gaz bombası atarak gruba müdahale etti.


Müdahalenin ardından geri çekilip çeşitli yerlere kurdukları barikatları ateşe veren grup, bir süre sonra Gazi Bulvarı'ndan yeniden Basmane Meydanı'na gitme teşebbüsünde bulundu.


Polisin bir kez daha müdahale ettiği göstericiler, dağıldı. 


Olaylar sırasında, göstericilerin attığı havai fişeğin isabet ettiği bir ağaçta çıkan yangın, polis panzerinden sıkılan suyla söndürüldü, çok sayıda banka şubesi, ATM ve otobüs durağının camları kırıldı, bazı otomobillere zarar verildi.


Mersin


Mersin'de bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu üyesi yaklaşık 200 kişi, yolsuzluk ve rüşveti protesto ederek, hükümeti istifaya çağırdı.Gruplar, Forum Alışveriş Merkezi Atıf Yılmaz Meydanı'nda bir araya geldi. Ellerinde 'Hırsız var', 'Bu pisliği devrim temizler', 'Özgürlük sokakta' yazılı dövizler taşıyarak, 'Babadan oğula hırsız AKP', 'Bu daha başlangıç, mücadeleye devam', 'İsyan, devrim, özgürlük' sloganları atarak Sanatçılar Meydanı'na kadar yürüdü.


Sanatçılar Meydanı'nda eylemine devam eden grupta bulunan bazı eylemciler, daha sonra yolsuzluk operasyonuna ilişkin konuşma yaptı.


Bir süre eyleme devam ettikten sonra yeniden yürüyüşe geçen grup 20'nci Cadde'yi trafiğe kapatarak sloganlar eşliğinde yürüdü.


Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı eylem 20'nci Cadde bitiminde olaysız bir şekilde sona erdi. 


İzmit ve Kırklareli'de gösteriler


İzmit ve Kırklareli'de gösteriler düzenlendi.


İzmit'teki Cumhuriyet Parkı'nda toplanan gruptakiler, slogan atarak İnönü Caddesi'ne yürüdü.


Caddedeki parti irtibat bürosuna yumurta atan göstericiler, tekrar döndükleri parkta basın açıklaması yaptıktan sonra dağıldı.Öte yandan, Kırklareli'deki Kültür Anıt Park'ta toplanan Kırklareli Üniversitesi Öğrenci Kültür Derneği üyesi bir grup, çeşitli döviz ve pankartlar taşıyarak, hükümet aleyhine slogan attı.Basın açıklaması sırasında gruba yaklaşan Kırklareli Ülkü Ocakları üyeleri, gerginlik yaşanmaması için polis tarafından buradan uzaklaştırıldı. 


Gruptakiler, bir süre daha slogan attıktan sonra dağıldı. Polisin, Kültür Anıt Park çevresinde güvenlik önlemi aldığı görüldü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS