İzmir'de "Alevinin selası okunmaz" krizi!

İzmir'de "Alevinin selası okunmaz" krizi!

İzmir'in Konak ilçesi Kemeraltı çarşısında esnaf V.T., vefat edince arkadaşları ve çalışanları, Kemeraltı Camisi'ne gidip sela verilmesini istedi. Ancak imamın V.T.'nin Alevi olması nedeniyle, 'Alevinin selası okunmaz' dediğini öne sürenler tepki gösterdi. Sela krizi, caminin yakınında işyeri olan bir esnafın selayı okumasıyla çözüldü.

Ölen alevi yurttaşın selasının Kemeraltı Camii'nde okunmadığı iddiası sosyal medyadan yayıldı.


Bu durum Alevi dernekleri arasında da tepkiye neden oldu. DHA muhabiri olayın taraflarıyla görüştü.


Gürçeşme Camii'nden geçici görevle Kemeraltı Camii'ne geldiğini söyleyen imam Harun Gür iddiaları reddetti.


Gür, "Sela okuma talebi ikindi saatinde yakın gelmiş. Benim haberim yoktu. Kendi işimi görmeye gitmiştim. Sonuçta sıkıntı olmadı. Yaşanların ardından kendim giderek durumu müftülüğe bildirdim. Selayı imam okuyacak diye bir kural yok. O yaksa başkaları da okuyabilir" dedi.


Çarşıda kuş yemi ve kafes malzemeleri satan Mehmet Uçaroğlu da selayı Allah rızası için okuduğunu belirterek, "Sela kağıdını caminin tuvalet görevlisine bırakmışlar. Ben de alıp imama verdim. Bana okuma görevini verdi. Ben de okudum, ama acaleden eksik okumuşum" dedi.  


AK Parti Burdur İl Başkanı Bütüner, görevinden istifa etti


Ölen esnaf V.T.'nin işyerinin yanında terzilik yapan komşusu Cevdet Doğan ise Sela duyurusu için kendisinin camiye gittiğini belirterek, "Ölen komşumuz yıllardır çarşı esnafına hizmet veriyor ve bir çok kişi kendisini tanıyor. Ben de öldüğünün duyulmasını istedim. Fakat Selayı bir kez, kısa ve eksik okumuşlar. Ben dahil, duyan olmadı" dedi.


Kamer Genç hayatını kaybetti


İzmir Müftülüğü yetkilileri ise selanın camiden okunduğunu, sorun olmadığını öne sürdü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS