Bugün deprem mi oldu? AFAD ve Kandilli son dakika depremler listesi 11 Şubat 2021

Bugün deprem mi oldu? AFAD ve Kandilli son dakika depremler listesi 11 Şubat 2021

Son dakika deprem haberleri 11 Şubat 2021 Perşembe günü de AFAD ve Kandilli son depremler listesi içerisinde yerini aldı. Bir süredir aktif olan Ege Denizi’nde belirli aralıklarla yaşanan sarsıntılar bölgede paniğe neden olmuştu. Peki, en son nerede deprem oldu? İşte AFAD ve Kandilli son dakika depremler listesi…

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile Kandilli Rasathanesi’nin aktardığı verilere göre bugün şimdiye kadar şiddeti 3’ü aşan iki deprem meydana geldi. 

Sakarya’da meydana gelen depremin şiddeti Kandilli tarafından 3.5 olarak açıklandı. Deprem saat 10:36’da gerçekleşti. AFAD ise depremin şiddetini 3.7 olarak duyurdu.

AFAD verilerine göre İzmir'de saat 11:45'te ise bukez 4.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. AFAD depremin yerin 6.97 kilometre derinliğinde gerçekleştiğini belirtti.

AFAD SON DEPREMLER LİSTESİ

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın 11 Şubat 2021 Perşembe günü meydana gelen depremleri aktardığı listesi şu şekilde…

KANDİLLİ SON DEPREMLER LİSTESİ

Kandilli Rasathanesi’nin 11 Şubat’ta yaşanan sarsıntıları aktardığı listesi ise şöyle…

İSTANBUL İÇİN KORKUTAN SENARYO

Hacettepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alper Aldemir, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün olası İstanbul depremi üzerinde bir senaryo hazırladığını belirtti.

Söz konusu senaryoda 1 milyon 166 bin 330 bina üzerinde analiz yapıldığını dile getiren Aldemir, "Bu senaryoya göre İstanbul'da 7.5 büyüklüğündeki bir depremde binaların yaklaşık yüzde 43'ü hasar görecek. Binaların yüzde 26'sı hafif, yüzde 13'ü orta, yüzde 3'ü ağır ve yüzde 1'i de çok ağır hasar görecek. İstanbul'daki binaların ortalama yüzde 17'si orta ve orta üstü seviyede hasar göreceği tahmin edilmektedir. Bu nedenle orta ve orta üstü hasarlı binaların güçlendirilmesi veya yeniden inşası gerekmektedir." diye konuştu.

İstanbul'daki olası depremde 25 milyon ton ağırlığında bir enkazın çıkacağını belirten Aldemir, yaklaşık 640 bin hanenin acil barınma ihtiyacının ortaya çıkacağını vurguladı.

Aldemir, "Hane başına 3 kişilik bir nüfus kabulüyle yaklaşık 2 milyon kişinin acil barınma ihtiyacının olacağı görülmektedir. Geçici barınakların ihtiyaç halinde bir seneye kadar barınma ihtiyacını karşılayabilecektir. Dolayısıyla barınakların, hızlı uygulamasının yanı sıra depremzedelerin temel ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde olması gerekir." dedi.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS