İzmir'deki 2 çocuğun öldüğü inşaat alanında ihmaller zinciri

İzmir'deki 2 çocuğun öldüğü inşaat alanında ihmaller zinciri

İzmir'de 2 çocuğun su dolu çukura düşerek öldüğü inşaat alanında inceleme yapan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulundan yapılan açıklamada, "Hiçbir önlemin alınmadığı, şantiye alanının çevrilmediği, inşaat sahasına giriş ve çıkışlarında herhangi bir görevlinin bulunmadığı, kazı alanının çevresine bariyer konulmadığı, kazının üzerinin kapatılmadığı görülmüştür. İnşaat alanında hiçbir uyarıcı levha veya ikaz bandına rastlanmamıştır" denildi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulundan İzmir'de inşaat alanındaki su dolu çukura düşen 5 ve 8 yaşlarındaki iki kardeşin ölümünün yaşandığı bölgede inceleme yaptı.


Kuruldan yapılan yazılı açıklamada, 14 Ocak Pazar günü Uzundere mevkisinde iki kardeşin oyun oynarken bir inşaat çukurundaki su birikintisine düşerek yaşamlarını yitirdiği hatırlatıldı. Açıklamada, olayın ardından İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Komisyonunun olayın yaşandığı alanda bir inceleme yaptığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:


İzmir'de 2 çocuğun su dolu çukurda ölümüyle ilgili 6 tutuklama


"Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetmeliğinde belirtilen hiçbir önlemin alınmadığı, şantiye alanının çevrilmediği, inşaat sahasına giriş ve çıkışlarında herhangi bir görevlinin bulunmadığı, kazı alanının çevresine bariyer konulmadığı, kazının üzerinin kapatılmadığı görülmüştür. İnşaat alanında hiçbir uyarıcı levha veya ikaz bandına rastlanmamıştır. İçi yağmur suyu ile dolu şantiye alanında daha başka çukurların da olduğu ve yağmur suyu ile akabilecek heyelan olma riski olan yükseltilerin bulunduğu, yetkisiz kişilerin yol ve altyapı inşaatına girişlerinin önlenmediği, bu tehlikelere karşı hala önlem alınmadığı için yeni kazaların meydana gelme riskinin çok fazla olduğu tespit edilmiştir."


Yönetmeliğe göre insanların kazı alanına düşmemesi için önlemler alınması gerektiği, bu nedenle bölgede bazı düzenlemeler yapılması gerektiği kaydedildi.


Uzundere semtinde çadırda yaşayan Ali ve ağabeyi Yusuf Tencirlioğlu, 14 Ocak Pazar günü inşaat çalışmasının devam ettiği alanda yağmur suyuyla dolan yaklaşık 2 metre derinliğindeki çukura düşerek yaşamını yitirmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS