hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İzmir'deki 'anıt davası'nda mahkeme kararı daha sonra verecek

  İzmirdeki anıt davasında mahkeme kararı daha sonra verecek
  expand
  KAYNAK DHA

  İzmir'in Karşıyaka ilçesindeki "Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları Anıtı"nın Karşıyaka Belediyesi tarafından yıkılıp yerine daha büyüğünün yapılacak olmasına karşı çıkan gazeteci Mustafa Feyzi Hepşenkal ile Avukat Murat Fatih Ülkü’nün, alınan kararın iptali istemiyle açtığı davanın son duruşması yapıldı. Mahkeme heyetinin daha sonra vereceği karar, taraflara tebliğ edilecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Karşıyaka'da 1972 Yılında Mimar Erkal Güngören ve Prof. Dr. Tamer Başoğlu tarafından yapılan Anayasa Meydanı’ndaki "Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları Anıtı"nın yıkılıp yerine daha büyüğünün yapılmasına karşı çıkan gazeteci Mustafa Feyzi Hepşenkal ile Avukat Murat Fatih Ülkü, Karşıyaka Belediyesi'nin aldığı bu kararın yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle İzmir 5’inci İdare Mahkemesi’nde dava açtı.

  Mahkeme, yürütmenin durdurulması talebini daha önce reddetti. Davanın son duruşması ise bugün yapıldı.

  Duruşmaya Avukat Murat Fatih Ülkü ile Karşıyaka Belediyesi Avukatı Güzin Yılmazlar katıldı. Avukat Ülkü, davaya konu anıtın, yenisi yapılmak üzere yıkıldığını belirtti. Yapılan uygulamanın hukuka aykırılığının tescilini mahkemeden istediklerini dile getirdi.

  Karşıyaka Belediyesi Avukatı Güzin Yılmazlar ise savunmasında anıtın hasar gördüğünü ve yıkılma tehlikesi olduğu için yenilendiğini belirterek, mahkemeden davanın reddini talep etti.

  Mahkeme başkanı, dava dosyası incelendikten sonra verilecek kararın taraflara tebliğ edileceğini belirterek, duruşmayı sonlandırdı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow