"Jandarma ve polis sivil denetime tabi tutulmalı"

"Jandarma ve polis sivil denetime tabi tutulmalı"

"Jandarma ve polis sivil denetime tabi tutulmalı"

Avrupa'daki polis etik kurallarıyla, Türkiye'deki güvenlik güçlerinin sosyalleşmesine yönelik bir çalışma yapan TESEV'e göre, iç güvenlik mekanizmaları, jandarma ve polis sivil denetime tabi tutulmalı.

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı'nın (TESEV) çalışmasına göre ayrıca, Türkiye'de güvenlik reformu bir an önce yapılmalı.
 
TESEV'in güvenlik sektörü çalışmalar dizisi Avrupa'da polis etik kuralları ve Türkiye'deki güvenlik personelini ele aldı.
 
Polis Akademisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Cerrah tarafından kaleme alınan çalışmada "Avrupa Birliği sürecinde köklü bir güvenlik reformu şart" deniliyor.
 
Bunun için önerilen yöntem ise iç ve dış güvenlik ayrımının net bir şekilde yapılması ve iç güvenliğin askeri nitelikten uzak sivil bir kamu hizmeti şeklinde yapılandırılması.
 
Çalışma polis ve jandarma denetim sisteminin de değiştirilmesini öngörüyor, kurumların kendi iç denetimlerinin yanı sıra sivil toplum tarafından da denetlenmesini öneriyor.
 
Çalışmada, polis ve jandarmanın insan hakları konusunda yapması gerekenler de ortaya konuluyor.
 
TESEV'in çalışmasında bu konuda "Kendi bünyelerinde insan hakları izleme birimleri kurabilir" deniliyor. Ancak bu birimlerin de sivil denetime tabi tutulması önrörülüyor.