Jandarma'da SADEŞ kuruldu, yeni dönem 2018'de başlıyor

Jandarma'da SADEŞ kuruldu, yeni dönem 2018'de başlıyor

Terörle mücadele konusunda önemli bir yere sahip olan Jandarma Genel Komutanlığı, suçluların tespit ve takibi için yeni bir şube kurdu. Her bölgenin suç karakter ve kalıplarını ortaya çıkaracak olan 'Suç Analiz ve Değerlendirme Şubesi 2018 yılından itibaren hayata geçecek.

Türkiye’nin kırsal bölgelerinde güvenliği sağlayan ve terörle mücadelenin kilit taşlarından biri olan Jandarma Genel Komutanlığı, suçluların tespit ve takibinde ABD’deki polisiye dizilerinde rastlanabilecek bir süreç başlatıyor. “Suç Analiz ve Değerlendirme Şubesi” (SADEŞ) kuran jandarma 2018’de her bölgenin suç karakter ve kalıplarını ortaya çıkararak muhtemel suçların önüne geçmeye çalışacak.


Sosyal medya üzerinden 'hayalet silah' Glock'u satıyorlardı


Geleneksel yöntemler değişecek


Jandarma’nın suçların tespiti ve takibinde kullandığı geleneksel yöntemler tarihe karışıyor. Olayların bilimsel yöntemler kullanılarak aydınlatılması ve şüphelilerin tespit edilerek adalete teslim edilmesi amacıyla hizmet veren Jandarma Kriminal Sistem Daire Başkanlığı, laboratuvarlar ve olay yeri inceleme timleriyle organize çalışma yürütüyor.


Milliyet gazetesinden Önder Yılmaz'ın haberine göre il ve ilçe jandarma komutanlıklarındaki olay yeri inceleme timleri, elde ettikleri maddi delilleri toplayarak kriminal laboratuvarlara gönderiyor. Jandarma Genel Komutanlığı klasik suç takibini içeren bu yöntemi devam ettirmekle birlikte, SADEŞ’i kurarak, her bölgenin suç karakterini ortaya çıkarmak için harekete geçti.


Dink davasında jandarma görevlilerinin savunması alındı


2018’de devreye girecek


Jandarma Genel Komutanlığı, 2018’den itibaren suçun işleniş karakterleri ve diğer olaylara benzerliklerini tespit etmek üzere komutanlık bünyesinde görevlendirilecek analistlerini devreye sokacak. Analistler bölgesel bazda yaptıkları çalışmalarla her bölgenin karakterine uygun öneriler ve tespitlerde bulunacak. Jandarma, 2018’de hayata geçecek birimle olması muhtemel suçların önüne geçmeyi hedefliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS