Kabataş vapur iskelesi 2 yıllığına kapatıldı. Yolcular bu iskeleleri kullanacak

Kabataş vapur iskelesi 2 yıllığına kapatıldı. Yolcular bu iskeleleri kullanacak

Hem deniz hem yer altı hem de yer üstü trafiğinin ana arterlerinden olan Kabataş Meydanı, iki yıl süre ile kullanılamayacak. Kabataş iskelesi yerine Beşiktaş, Eminönü ve Yenikapı iskeleleri kullanılacak. Bu süre zarfında mevcut iskeleler yıkılacak, 12 yeni iskele yapılacak. Trafiğin bir bölümü yerin altına alınacak ve meydan yayalaştırılacak. 28 Temmuz'da başlaması planlanan inşaat, 'demokrasi nöbetleri' nedeni ile ertelenmişti. Ama artık başladı.

Kabataş Meydan Düzenlemesi, Transfer Merkezi ile İskelelerin Yenilenmesi İnşaatı nedeniyle sabah saatlerinden itibaren Kabataş vapur iskelesi kapatıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, "Kabataş Vapur iskeleleri, Kabataş Meydan Düzenlemesi, Transfer Merkezi ile İskelelerin Yenilenmesi İnşaatı nedeniyle sabah saatlerinden itibaren deniz trafiğine kapatılacak. Çalışma nedeniyle Kabataş'taki vapur iskeleleri yaklaşık 2 yıl deniz trafiğine kapalı kalacak. Kabataş sahilinde deniz, raylı sistem ve karayolu taşımacılığını enteğre edecek modern bir transfer merkezi yapılacak. Trafik yeraltına alınarak sahil boyunca kesintisiz yaya akışı sağlanacak. Bu çalışma nedeniyle Kabataş vapur iskeleleri yaklaşık iki yıl deniz trafiğine kapatılacak" dendi.Haliç tüp geçiş tüneli böyle olacak


Halkı bilgilendirme panasu asıldı


Sabah saatlerinde Adalar'a gitmek için Kabataş'a gelen yolcular büyük bir şok yaşadı. Adalar vapur iskelesinde, "Seferlerimiz 11.08.2016'dan itibaren Kabataş-Adalar seferlerimiz Eminönü'nden yapılacaktır" yazılı not asıldı.


Vatandaşlar başka iskelelere yönlendirildi


İskelenin kapandığından haberi olamayan yolcular başka iskelelere yönlendirildi. Adalar'a gitmek için Kabataş İskelesine gelen Erdal Kalyoncu, "Adalar'a gidecektim. Ama iskele kapanmış.Beni Eminönü iskelesine yönlendirdiler. Daha önce bu iskeleyi kullandığım için yine buraya geldim. Ama kapanmış,bilgim yoktu" dedi.


Yolcuların mağdur olmaması için Tramvay ve Füniküler sistemleri bir süre daha çalışmaya devam edecek. Taksim, Eminönü, Beşiktaş bölgelerine ulaşımını sağlamak amacıyla ring seferleri başlatılacak. Ayrıca bölgeden geçen otobüs sayıları arttırılacak.


Kabataş iskelesini kullanan yolcular:


Şehir Hatları, Kadıköy-Kabataş, Kabataş-Adalar ve Uğramalı Boğaz Hattı seferlerinin Kabataş iskelesi yerine, Şehir Hatlarının kullandığı Beşiktaş ve Eminönü iskelelerinden, İDO Kadıköy-Kabataş, Kabataş-Adalar seferlerinin Kabataş iskelesi yerine, İDO'nun kullandığı Beşiktaş ve Yenikapı iskelelerinden, Dentur İşletmeleri Kabataş-Üsküdar seferlerinin Kabataş iskelesi yerine, Dentur Avrasya'nın kullandığı Beşiktaş iskelesinden, BUDO ise Kabataş-Bursa seferlerinin gerekli izinlerin alınması kaydıyla Eminönü (Katip Çelebi) iskelesinden seferlerini yapacaklar.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS