Kadıköy martılarının sırrı ne?

Video: Kadıköy martılarının sırrı ne?

Denizin üstü değil. Bir balıkçı teknesi, ya da balık pazarı hiç değil. Gökyüzünü birbirine katan kalabalık martı sürüsü, yüzlerce aracın ilerlediği trafikte "onların" kullandığı aracı görür görmez peşine düşüyor ve saatlerce de peşinden ayrılmıyor. Bunun nedenine gelince basit: Karın doyurma telaşı..

Kadıköy'de yine bir akşam üzeri. Gökyüzü martılarla dolu.  Her akşam "onların" güzel yolunu gözlüyorlar. "Onlar" küçük bir aracın içindeler yükleri de martıların heyecanının asıl nedeni. İşte o iyi insanların kullandığı otomobili gören onlarcası, yüzlere hatta  binlere dönüşerek, bir çığlık fırtınası eşliğinde gökyüzünden yere iniyorlar. 


Kadıköy Belediyesi'nin aracı


Hedeflerinde Kadıköy Belediyesi'ne ait mini çöp aracı var. O aracı çok iyi tanıyor martılar. Balık pazarının çöplerini toplayan belediye temizlik görevlileri,martıların iyilik melekleri. 


Atık balıkları parka bırakınca şikayet edilmişler


Daha önce balık artıklarını kasalarla parka bırakan görevliler, şikayet üzerine bundan vazgeçmek zorunda kaldı. Ancak onlar da martılar da bu ziyafetten vazgeçmedi. 


Martılarak kamyonet kasasında ziyafet


Belediye görevlileri, şikayet üzerine yeni bir çare buldu. Bu çareyi temizlik görevlisi " 4 senedir bunlara ben bu saatte balık bırakıyordum parka. Buradan geçenler şikayet etmişler belediyeye. Biz de böyle bekliyoruz ki arabanın üzerinde yesinler" diye açıkladı. Çöp arıtma tesisine yüklerini boşaltmadan önce araçlarını yol kenarına çekip bekliyorlar. İşte o anda binlerce martı çöp arabasına dalışa geçiyor. 


Hithcock'un "Kuşlar"ı gibi


Ve ortaya Alfred Hitchcock'un  ünlü 'Kuşlar' filmindeki sahnelere benzer görüntüler çıkıyor. Bu görüntü vatandaşların da ilgisini çekiyor. Bütün bunlar, Kadıköy'de her akşam üzeri aynı güzelliğiyle yaşanıp duruyor. Haber / Kamera: Özgür ALTUNCU - DHA

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS