Kadıköy'de kadınlara müdahale

Kadıköy'de kadınlara müdahale

Kadınlar, "8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü" dolayısıyla Kadıköy Rıhtım'da toplandı. Çevrede güvenlik önlemi alan polis, eylemin izinsiz olduğunu belirterek, grubu uyardı. Polis, uyarıyı dikkate almayan ve slogan atan gruba müdahale etti. Bibergazı ve gaz mermisi kullanıldığı müdahalede, bazı kadınlar gözaltına alındı.

"8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü" dolayısıyla Kadıköy Rıhtım'da toplanan bir grup kadına polis müdahale etti. Kadıköy Rıhtım Meydanı'nda toplanan bir grup kadın, "8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü" dolayısıyla basın açıklaması yapmak istedi. Vailikten izin alınmadığını bildiren polis yetkilileri kadınların alandan dağılmalarını, aksi halde müdahale edileceğini söyledi. Alan, hem eylem yapmak isteyen kadınlara hem de gazetecilere kapatıldı. Bu sırada eyleme destek vermek isteyen bir grup kadın, sahil tarafından gelerek polis koridoru önünde sloganlar attı. 


Bazı kadınlar gözaltına alındı 


Polis, megafonla anons yaparak kadınları uyardı. Polis, uyarıyı dikkate almayan gruba müdahale etti. Kadınlar Rıhtım'dan otobüs duraklarına doğru uzaklaştırıldı. Müdahale sırasında bazı kadınlar yere düştü, bazı kadınlar da gözaltına alındı. Polisin müdahalesi sırasında otobüs duraklarında işletme şefi olduğunu söyleyen bir kişi , "Burası benim sorumluluğumda burada sizi toplatmam. Burayı terk edin" diyerek kadınlara tepki gösterdi. Kadınlar da, işletme şefi olduğunu söyleyen bu kişiye tepki gösterdi. Polis, söz konusu kişiyi uzaklaştırdı. 


Bir kadın fenalaştı


Asıl toplanma saatinin 12.00 olması nedeniyle rıhtıma doğru gelen başka kadın grupları da oldu. Polis bu kadınlara da müdahale etti. 


Müdahale sırasında gaz mermisi ve bibergazı kullanan polis, bazı kadınları da gözaltına almaya çalıştı. Fenalaşarak bayılan kadın arkadaşları tarafından olay yerinden uzaklaştırıldı. Kadınlar şu an Boğa Heykeli'nin bulunduğu alana doğru ilerliyor. Polis de sık sık anons yaparak kadınlardan dağılmalarını istiyor. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS