Kadir Gecesi iftar saatleri: Bugün iftar saat kaçta? (İstanbul, Ankara, İzmir)

Kadir Gecesi iftar saatleri: Bugün iftar saat kaçta? (İstanbul, Ankara, İzmir)

İftar saatleri Kadir Gecesi günü oruç tutan İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer illerdeki kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Peki, bugün iftar saat kaçta olacak ve Kadir Gecesi günü akşam ezanı ne zaman okunacak?

İftar saati ile birlikte Kadir Gecesi gününü oruç tutarak geçiren milyonlarca Müslüman orucunu açacak. İlden ile farklılık gösteren akşam ezanı saati ise 2020 imsakiye sayfası üzerinden öğrenilebilecek. Peki, bugün hangi ilde iftar saat kaçta olacak? İşte bazı illerin iftar vakitleri…

İFTAR SAAT KAÇTA?

  • İstanbul iftar vakti 20:26
  • Ankara iftar vakti 20:07
  • İzmir iftar vakti 20:26
  • Adana iftar vakti 19:50
  • Konya iftar vakti 20:03
  • Gaziantep iftar vakti 19:42

İL İL İFTAR SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

KADİR GECESİ ÖNEMİ NEDİR?

Sözlükte kadir (kadr) kelimesi “hüküm, şeref, güç, yücelik” gibi anlamlara gelir. Dinî literatürde ise “leyletü’l-Kadr” şeklinde Kur’ân-ı Kerîm’in indirildiği gecenin adı olarak kullanılır. Aynı adı taşıyan 97. sûre bu gecenin fazileti hakkında nâzil olmuştur. Sûrede Kur’an’ın Kadir gecesinde indirildiği ve sözü edilen gecenin bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilir. Müfessirler hayırlı olanın bu gecede yapılan amel olduğunu, bin ayın ise içinde Kadir gecesinin bulunmadığı bir süreyi ifade ettiğini belirtirler (Taberî, XV, 339). Ancak genel bir rakam konumunda bulunması ve ism-i tafdîlden sonra gelmesi dikkate alınarak bu sayının çokluktan kinaye olabileceğini söylemek de mümkündür (Mâtürîdî, vr. 895b; Mevdûdî, VII, 187). Kur’ân-ı Kerîm’in başka âyetlerinde de bin ve elli bin yıla tekabül eden “gün” kavramı kullanılmaktadır (es-Secde 32/5; el-Meâric 70/4).

Allah’ın insanlara peygamberler vasıtasıyla son hitabı ve nihaî mesajı olan Kur’an’ı indirmesi insanlığın hidayetinde bir dönüm noktası teşkil ettiği için bu olayın gerçekleştiği gece özel bir anlam taşır. Kadir gecesinin önemine işaret eden bir hadiste, önceki ümmetlerin uzun ömürlü olmaları sebebiyle fazla sevap kazanma imkânına sahip bulunmalarına karşılık müslümanlara Kadir gecesinin verildiği belirtilir (el-Muvaṭṭaʾ, “İʿtikâf”, 6). Kadr sûresinde bildirildiğine göre bu gecede Allah’ın izniyle melekler ve Cebrâil yeryüzüne iner ve gece boyunca yeryüzüne barış ve esenlik hâkim olur.
 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS