hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kadri Gürsel, UNESCO Basın Özgürlüğü Ödülüne aday gösterildi

  Kadri Gürsel, UNESCO Basın Özgürlüğü Ödülüne aday gösterildi
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü RSF, 117 gündür tutuklu bulunan Cumhuriyet yazarı Kadri Gürsel'i UNESCO’nun Guillermo Cano Dünya Basın Özgürlüğü Ödülü’ne aday gösterdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bianet'in haberine göre, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi yazarı ve yayın danışmanı Kadri Gürsel'i, UNESCO’nun Guillermo Cano Dünya Basın Özgürlüğü Ödülü’ne aday gösterdi.

  Avrupalı heyetten Cumhuriyet Gazetesi'ne ziyaret

  UNESCO Guillermo Cano ödülü, Dünya çapında basın özgürlüğünün savunmasına olağanüstü katkıda bulunan kişi, kuruluş ve kurumlara veriliyor. Ödül dünyada ifade özgürlüğünü koruyan ve destekleyen kişi ya da kurumları onurlandırmayı; gazetecilerin güvenliği ve dokunulmazlık konusunda bilinçliliği artırmayı amaçlıyor. İsmini ise 17 Aralık 1986’da Bogota’da El Espectador gazetesi önünde öldürülen Kolombiyalı gazeteci Guillermo Cano Isaza’dan alıyor.

  Cumhuriyet gazetesi avukatlarından savcılığa itiraz

  Ödüle üye devletler, uluslararası ve bölgesel uzmanlar ile basın özgürlüğü ve gazetecilik alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları; basın özgürlüğünü koruyan ve özellikle tehlike içindeyken bunu gerçekleştirecek gazetecileri ve kurumları aday gösteriyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  FETÖ'den tutuklu savcı Murat İnam imzasını tanımadı

  Ahmet Şık’a da verilmişti

  Aynı ödüle 2014 yılında Ahmet Şık da layık görülmüştü. Ödül verildiğinde Oda TV davasından yargılanan Ahmet Şık bugünse FETÖ üyesi olduğu iddiası ile tutuklu, Oda TV davası ise sürüyor.

  Geçmiş yıllarda ödüle layık görülenler arasında 7,5 yıl hapis cezasına çarptırılan, iki yıl hapis yatan Azerbaycanlı gazeteci Khadija Ismayilova, Suriye Medya ve Basın Özgürlüğü Merkezi başkanı olan ve Beşar Esad yönetimindeki Suriye Devleti tarafından 2012’de tutuklanan üç yıl hapis yatan hukukçu Mazen Darwish ve 2006’da öldürülen Rusyalı gazeteci Anna Politkovskaya da bulunuyor.

  Kadri Gürsel 117, Ahmet Şık 56 gündür tutuklu

  Kadri Gürsel, Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, karikatürist Musa Kart, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri Önder Çelik, Bülent Utku, Mustafa Kemal Güngör, Güray Öz, Hakan Kara ve Kitap Eki Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay ile birlikte 5 Kasım 2016’da tutuklanmıştı.

  Gürsel’e “FETÖ/PDY ve PKK/KCK’ye üye olmamakla birlikte örgüt adına faaliyette bulunmak” suçlaması yöneltilmişti.

  Ahmet Şık da 30 Aralık 2016’da “FETÖ ve PKK propagandası yaptığı” iddialarını öne sürerek tutuklanmıştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow