Son Dakika

Kafeler, restoranlar ne zaman açılacak? Gözler Kabine ve Bilim Kurulu toplantısında alınacak kararlarda!

Kafeler, restoranlar ne zaman açılacak? Gözler Kabine ve Bilim Kurulu toplantısında alınacak kararlarda!

Kafeler, restoranlar ne zaman açılacak? Gözler Kabine ve Bilim Kurulu toplantısında alınacak kararlarda!

Koronavirüs önlemleri kapsamında uzun süreden bu yana sadece paket servis olarak hizmet veren restoranlar ve kafelerle ilgili son gelişmeler merak ediliyor. Restoranlar ve kafelerle ilgili gelişmeler için gözler kabine ve bilim kurulu toplantısına çevrildi. Peki, Restoranlar, kafeler ne zaman açılacak, 1 Mart'ta açılıyor mu?

Binlerce kafe ve restoran sahibi, normalleşme takvimi için geri sayıma başladı. Türkiye’de artan vaka sayısının önüne geçmek adına kısıtlama getirilen restoran, kafe, lokanta gibi yeme-içme yerlerine ilişkin ne karar alınacak merak ediliyor. Konuya ilişkin görüşmeler Kabine Toplantısı’nda ve Bilim Kurulu toplantısı yapılırken, kafe ve restoranlarla ilgili yeni bir öneri ortaya atıldı.

Restoranlar, kafeler ne zaman açılacak?

Aşı çalışmaları ve korona vakalarında yaşanan düşüş restoran ve kafeler ne zaman açılacak sorusunu da beraberinde getirdi. Hükümette ve Sağlık Bakanlığı’nda yapılan toplantılarda, zorda olan kafe ve restoranların mart ayından itibaren açılmasıyla ilgili çok sayıda öneri konuşuluyor. Bu işletmelerin kapalı mekânlarında 45 dakikadan fazla oturulmaması, kapasitenin yüzde 30 ile sınırlı tutulması önerilerin başında geliyor.

Kabine ve Bilim Kurulu toplantısı ne zaman?

Kısıtlamalarla ilgili kararlar için kabine toplantısı ve bilim kurulu toplantısı bekleniyor. Kabine toplantısı haftanın ilk günü gerçekleştirilmedi. Bu hafta yeni kabine toplantısının çarşamba günü yapılması bekleniyor. Bilim Kurulu toplantısı ise bugün(16 Şubat) saat 17.00’da yapılacak. Toplantı sonrasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yazılı açıklama yapacak.

1 Mart'ta restoranlar, kafeler açılıyor mu?

1 Mart'ta kafelerin açılmasıyla ilgili sosyal medyada kampanya başlatıldı. Ancak restoranların, kafelerin 1 Mart'ta açılmasıyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.