Kalıcı bedelli ve yeni askerlik sistemi ne zaman onaylanacak? İşte son durum

Kalıcı bedelli ve yeni askerlik sistemi ne zaman onaylanacak? İşte son durum

Kalıcı bedelli askerlik ve tek tip askerlik gibi yeni düzenlemeleri içeren yeni askerlik sistemi ile ilgili nefesler tutuldu. Gözler yeni askerlik sisteminin onaylanacağı yani yasalaşacağı tarihe çevrilmiş durumda. Konu ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan son dakika açıklaması geldi. Peki, yeni askerlik sistemi ne zaman onaylanacak? İşte detaylar…

Bedelli askerlik düzenlemesin kalıcı hale gelmesini de kapsayan yeni askerlik sistemi gençlerin gündeminde ilk sıralarda yer alıyor. Uzun dönem askerlik süresini kısaltacak ve tek tip askerlik sistemini getirecek yeni askerlik sistemi ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan son dakika açıklaması geldi. Peki, yeni askerlik sistemi ne zaman onaylanacak? İşte son durum…


YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NE ZAMAN ONAYLANACAK?


Yeni askerlik sisteminin uygulamaya geçirilmesi için TBMM’de yasalaşması gerekiyor. 31 Mart yerel seçimleri nedeniyle TBMM çalışmalarına 16 Mart tarihine kadar ara vermişti. Meclis çalışmalarına yeniden başlamasıyla birlikte gözler TBMM’ye çevrildi. Daha önce yapılan açıklamalarda tek tip askerlik ve kalıcı bedelli askerlik düzenlemelerini içeren yeni askerlik sisteminin Nisan ayı içerisinde TBMM’ye gelmesi ve onaylanmasının beklendiği belirtilmişti. Son olarak konu ile ilgili açıklama yapan İbrahim Kalın, yeni askerlik sistemiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.


İşte İbrahim Kalın’ın açıklamaları:


Askerlik sistemiyle ilgili Milli Savunma Bakanlığı tarafından taslak hazırlandı. Bu Meclis'e sevk edilecek. Orada da çalışıldıktan sonra kanun haline gelecek.


Öte yandan TBMM, 16 Nisan Salı günü mesaisine başladı. Meclis'in tek tip askerlik düzenlemesini öncelikli gündem maddesi olarak ele alması bekleniyor. AK Parti milletvekilleri tarafından Meclis’e sunulması beklenen yasa teklifi ile bedelli askerliğin süreli hale gelmesi planlanıyor. Yeni askerlik sistemi tasarısının önümüzdeki günlerce TBMM'de olması öngörülüyor.


BEDELLİ ASKERLİK KALICI HALE GELECEK


Yeni askerlik sistemi ile birlikte bedelli askerlik kalıcı hale gelecek. Yeni düzenlemeye göre bedelli askerlikte yaş sınırı kalkıyor. Askerlik yükümlüğünü yerine getirmemiş her vatandaş bedelli askerlik düzenlemesinden yararlanabilecek. Bedelli askerlik ücreti ile ilgili detayları ise Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar verdi.


Yeni askerlik sisteminde uygulanacak bedelli askerlik ücreti 31 bin 343 lira olarak belirlendi. Bu miktar her altı ayda bir memur maaşına gelen zam oranında artacak.


TEK TİP ASKERLİK İLE ASKERLİK SÜRESİ DÜŞECEK


Hali hazırda lisans (üniversite) ve üzeri mezuniyete sahip olan gençler 6 ay, üniversite mezunu olmayanlar 12 ay askerlik yapıyor. Yeni düzenlemeye göre eğitim farkı gözetmeksizin tüm yükümlüler 6 ay askerlik yapacak. Ancak istemeleri halinde lisans ve üzeri mezuniyete sahip gençler 12 ay yedek subay, üniversite mezunu olmayanlar da 12 ay yedek astsubaylık yapabilecekler.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS